Smutna konstatacja Mikaela Åkerfeldta (Opeth) na temat muzyki progresywnej
Szwedzka formacja Opeth powstała na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Sztokholmie. Zespół stał się synonimem muzycznej inteligencji. W swojej twórczości ekipa dowodzona przez wokalistę i gitarzystę Mikaela Åkerfeldta, potrafi połączyć brutalność z niezwykłą delikatnością. Opeth to pionierzy progresywnego death metalu. Z czasem zespół porzucił metalową ekstremę na rzecz mrocznego, bogatego prog-rocka inspirowanego latami siedemdziesiątymi.
A czym naprawdę jest rock progresywny? Steven Wilson, lider Porcupine Tree, przyznał, w jednym z wywiadów, że "wspólną rzeczą, którą łączy wszystkich artystów z szerokiego spektrum progrocka [...] jest chęć odejścia od standardowej popowej formy". Na to pytanie ostatnio odpowiedział także Åkerfeldt.
– Nie jestem pewien, czy ważne jest dla mnie to, żebyśmy byli uważani za zespół progresywny. Bo obecnie nie wiem, co to pojęcie oznacza. Kiedyś łatwiej było zdefiniować zespół progresywny, bo chodziło o mieszanie stylów, tego typu rzeczy, ale teraz progresywność oznacza szybkie gitarowe solówki. Chodzi o konkretne, zamknięte brzmienie. Uważam, że muzyka progresywna, szczególnie rockowa i metalowa, stała się nieco regresywna. Nie wiem, czy jesteśmy progresywni, czy też nie. Myślę, że to publiczność musi o tym zdecydować, ale dla mnie etykietka progresywna staje się coraz mniej ważna – przyznał otwarcie Åkerfeldt dla japońskiego Prog Project.
Opeth powrócił z nowym albumem
W listopadzie 2024 roku grupa wypuściła w świat kolejny studyjny album, The Last Will And Testament. Jest to wydawnictwo konceptualnego. Opowiada ono o waśni rodzinnej po śmierci patriarchy. – Historia zaczyna się od wezwania trójki jego dzieci do adwokatów, co jest jego ostatnią wolą i testamentem. Zainteresowałem się tym tematem już przy ostatniej płycie. Jest na nim piosenka, której angielski tytuł brzmiał "Universal Truth". Myślę, że nakręciliśmy do tego teledysk, który również poruszał takie tematy, jak to, że krew nie zawsze jest gęstsza od wody i jak pieniądze mogą zrodzić chaos wśród członków rodziny w chaos – mówił Åkerfeldt w rozmowie dla Bloodstock TV.
Z kolei w 2025 szwedzka formacja wystąpiła dwukrotnie w naszym kraju. Najpierw muzycy zagrali na Mystic Festivalu w Gdańsku w czerwcu, a w październiku zaprezentowali się w centrum kongresowym ICE w Krakowie.