Roger Waters i David Gilmour wspominają Syda Barretta w najnowszym dokumencie, poświęconym artyście. Co wiadomo o Have You Got It Yet?

i

Autor: Bridgeman Images/East News Syd Barrett został bohaterem dokumentu

Roger Waters i David Gilmour wspominają Syda Barretta w najnowszym dokumencie. Sprawdź trailer "Have You Got It Yet?"

2023-04-27 12:15

Syd Barrett to zdecydowanie jeden z tych artystów, którego historia wymaga opowiedzenia. Współzałożyciel Pink Floyd, autor większości pierwszych kompozycji zespołu zmagał się z chorobą psychiczną i został usunięty ze składu w 1968 roku. Pozostały przez lata w zapomnieniu muzyk zostanie upamiętniony w nadchodzącym dokumencie, w którym głos zabrali także Roger Waters i David Gilmour.

Syd Barrett urodził się 6 stycznia 1946 roku w Cambridge jako Roger Keith Barrett. Z muzyką miał kontakt już od najmłodszych lat, jednak bardziej ciągnęło go w stronę pisania i rysowania. W 1957 roku poznał Rogera Watersa, z którym chodził do jednej szkoły, w 1962 roku zaś Davida Gilmoura, z którym studiował. To właśnie na początku lat 60. Syd zainteresował się muzyką Beatlesów i The Rolling Stones i zaczął pisać własne piosenki i dawać z Gilmourem akustyczne koncerty. W 1965 roku, wraz z Watersem, Nickiem Masonem i Richardem Wrightem założył zespół Pink Floyd. Pierwszy album grupy ukazał się w 1967 roku - płyta The Piper at the Gates of Dawn uznawana jest obecnie za kluczowe wydawnictwo muzyki psychodelicznej. To właśnie w tym okresie czasu zachowanie Barretta stało się coraz mniej przewidywalne, a wpływ na to miało zażywanie przez niego dużej ilości psychodelików oraz choroba psychiczna. W 1968 roku muzyk został usunięty ze składu Pink Floyd, a jego miejsce zajął David Gilmour. W ramach kariery solowej Syd wydał dwa albumy studyjne, jednak w 1972 roku ostatecznie wycofał się z przemysłu muzycznego i aż do śmierci bardzo pilnował swojej prywatności -w czasie tym poświęcił się malarstwu i ogrodnictwu. Syd Barrett zmarł 7 lipca 2006 roku.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Powstał dokument, poświęcony Sydowi Barrettowi

Mercury Studios zakończyło prace nad filmem dokumentalnym, poświęconym Barrettowi. Produkcja została zatytułowana Have You Got It Yet? The Story of Syd Barrett and Pink Floyd, a za jej kamerą stanęli Rodney Bogawa i nieżyjący już Storm Thorgerson, autor najsłynniejszych okładek albumów Pink Floyd i coverów, które zdobiły solowe wydawnictwa Barretta. Wiadomo, że w filmie wypowiedzieli się żyjący muzycy, związani z Pink Floyd, czyli Roger Waters, David Gilmour i Nick Manson. Nie zabraknie także fragmentów wywiadów z przyjaciółmi Syda, Petem Townshendem z The Who i Grahamem Coxonem z Blur. Nieoficjalnie mówi się, że film wzbogaci ścieżka dźwiękowa, na którą złożyło się ponad pięćdziesiąt utworów Pink Floyd i Barretta. Do sieci właśnie trafił zwiastun dokumentu, wiadomo także, że trafi on do kin na całym świecie. Jego premiera w Wielkiej Brytanii będzie miała miejsce już 15 maja - wszystkie najważniejsze informacje pojawiać się będą na oficjalnej stronie