Pablopavo - Ostatni dzień sierpnia

i

Autor: Screeny YouTube

Piosenki na koniec lata. 11 numerów, które wywołują nostalgię

2023-08-31 11:16

Już słyszymy te głębokie westchnienia… Koniec lata zawsze nastraja do przemyśleń. Wiadomo, że najbardziej lubimy sobie powspominać wyidealizowany czas letnich wakacji, nawet jeśli wspomnienia te są mocno podkoloryzowane. Do takiej odskoczni pasuje najlepiej soundtrack, który znajdziecie tutaj.

Nawet jeśli w tym roku ich nie mieliście, to i tak warto posłuchać. Ot tak, żeby wspólnie powzdychać, oddać się nostalgii albo choćby powspominać wyjazdy sprzed lat. Który kawałek najlepiej oddaje nastrój końca lata? Poznajcie nasze zestawienie!

1. Pablopavo i Ludziki - Ostatni dzień Sierpnia

Jest tu chyba zamknięte wszystko: wspomnienia, nostalgia, senna muzyka i podróż sentymentalna po krętych ścieżkach emocji autora. Nic, tylko się wsłuchać i zatracić na chwilę.

2. Kwiaty – Koniec lata

Lekko, spokojnie, ale nie do końca… Doczekajcie do refrenu.

3. Myslovitz – Koniec lata

Pochodzący z pierwszego albumu nagranego z Michałem Kowalonkiem kawałek to przede wszystkim kontrast lejącego się, oleistego basu z lekką gitarą i eterycznymi klawiszami. Czy to koniec lata, czy koniec świata? Sprawdźcie sami.

4. Taco Hemingway - Deszcz na betonie (prod. Rumak)

Taco zawsze był mistrzem opowiadania historii. Tym razem uchwycił jak na zdjęciu nastrój nostalgii i przemijania.

6. Snail Mail - Heat Wave

Nagrywając ten kawałek wokalistka miała zaledwie 18 lat. Może dlatego ten utwór tak mocno naładowany jest emocjami.

7. The Cranberries – Dreams

Tego głosu nie da się zapomnieć. Nieodżałowana Dolores O’Riordan i jej zespół w kawałku, który pozwala uwierzyć, że w świecie jest jeszcze miejsce na marzenia.

8. Brian Adams – Summer of ‘69

Lato miłości w USA to bardzo ważne wydarzenie. W Polsce nie odbiło się tak mocno, jednak ta piosenka Adamsa może z powodzeniem przypominać nam o każdym pięknym lecie i wszystkich miłościach, które zapłonęły i rozpłynęły się w czasie…

9. Time after time – Cyndi Lauper

Zbuntowana, rozczochrana Cyndi mogła być inkarnacją koszmarnego snu ojców córek w latach osiemdziesiątych. Jednak w tej piosence (i wielu innych) zaprezentowała swoją nostalgiczną i rozmarzoną naturę.

10. T.Love – Wakacje

Przewrotny, buńczuczny Muniek ironicznie podejmuje temat z perspektywy zmęczonego dorosłego. Gdyby ten numer nagrano dzisiaj, miałby pewnie tytuł „Ok, boomer”. Wszystko to w potrawce z mieszanki rocka, jazzu i reagge. Smakuje wyśmienicie.

11. Komety - spotkajmy się pod koniec sierpnia

Było przewrotnie, więc wracamy do tematu. Ten numer to definicja końca wakacji i nostalgii. Czyste złoto!