Pink Floyd - ciekawostki o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

2024-03-01 9:37

Lata 70. rozpoczęły się dla zespołu Pink Floyd bardzo intensywnie. Grupa co roku wydawała kolejne albumy, które spotykały się z różnymi opiniami krytyków, zdaje się także, że wciąż poszukiwała swojej muzycznej drogi. Przełom nastąpił w 1973 roku, wraz z wydaniem albumu "The Dark Side of the Moon", który dziś uważa się za jeden z najważniejszych w historii muzyki.

Lata 70. dopiero się rozpoczęły, a zespół Pink Floyd miał już wydane trzy albumy studyjne - mowa o wydawnictwach Atom Heart Mother (1970), Meddle (1971) i Obscured by Clouds (1972), który był ścieżką dźwiękową do filmu The Valley. Kluczowy okazał się być drugi z wymienionych - Meddle po raz pierwszy pokazał inne oblicze Pink Floyd, coraz bardziej odchodzące od tego, co w brzmieniu grupy zaszczepił Syd Barrett. Płyta osiągnęła duży sukces krytyczny, a formacja miała na siebie naprawdę duży pomysł.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

"The Dark Side of the Moon" - jak nagrywano słynny album?

Album Meddle promowany był na trasie koncertowej i to właśnie podczas niej członkowie grupy zaczęli myśleć o następnym projekcie. Roger Waters po raz pierwszy zaproponował, by cały album poświęcony był konkretnemu motywowi - chodziło mu o otwarte ujęcie rzeczy, tematów, które dotykają ludzi na co dzień, budząc ich niepokój i złość, czyli upływ czas, strach przed śmiercią, kwestie pieniężne. Muzycy rozpoczęli prace, opierając się na wcześniejszych pomysłach i znacznie je rozwijając, a wszystko to odbywało się w trakcie czasu wolnego od koncertowania. Stworzony materiał został zaprezentowany prasie i krytykom po raz pierwszy w lutym 1972 roku, a otrzymane opinie były różnorodne, z przewagą tych pozytywnych. Grupie zależało jednak, aby stworzyć dzieło niemal idealne, dlatego wszelkie uwagi wzięła sobie do serca i wróciła do nagrywania, co nadal odbywało się podczas trasy koncertowej. Wiosną grupa chwilowo porzuciła projekt, by zająć się stworzeniem wyżej wspomnianej ścieżki dźwiękowej, powróciła jednak do niego na początku 1973 roku. Cechą charakterystyczną albumu są także słyszalne w utworach głosy. Jest to efekt badania, przeprowadzonego przez Watersa, który na fiszkach miał zapisane tematy, o które pytał osoby, które spotkał w Abbey Road.

"The Dark Side of the Moon" - wydawnictwo uniwersalne

Album, zatytułowany ostatecznie The Dark Side of the Moon, ukazał się ostatecznie 1 marca 1973 roku na terenie Stanów Zjednoczonych i piętnaście dni później w Wielkiej Brytanii. Płyta, przedstawiająca etapy ludzkiego życia i badająca towarzyszące im emocje i doświadczenia, takie jak konflikty, chciwość, konsumpcjonizm, choroby psychiczne, śmierć i upływ czasu, osiągnęła natychmiastowy sukces krytyczny i komercyjny. Album uznaje się za jeden z najlepszych wszech czasów i zapewniła grupie międzynarodową sławę. Obecnie wydawnictwo to uznaje się za jedno z najlepiej sprzedających się w historii, wybrano je także do zachowania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych, jako dzieło ważne kulturowo, historycznie i estetycznie. Do historii przeszła już także okładka, autorstwa Storma Thorgersona, przedstawiająca pryzmat, mający symbolizować oświecenie, jakiego doznali członkowie zespołu.

"The Dark Side of the Moon" - ciekawostki, jakie kryją się za albumem

Jakie ciekawostki kryją się za tym kultowym albumem? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej za to spróbuj się w quizie o Pink Floyd!

Pink Floyd - co wiesz o jednym z najważniejszych rockowych zespołów? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym roku do składu dołączył David Gilmour?
Listen on Spreaker.