Paul McCartney

i

Autor: Materiały prasowe

ze świata rocka

Paul McCartney zwrócił się do Putina z prośbą o uwolnienie aktywistów Greenpeace! Muzyk napisał list, w którym wspomniał o klasyku The Beatles

2024-03-18 10:03

Wczoraj zakończyły się wybory prezydenckie w Rosji, a te po raz piąty - i raczej bez żadnych zaskoczeń - wygrał Władimir Władimirowicz Putin. Mniej więcej w tym czasie stacja BBC zapowiedziała premierę serialu dokumentalnego "On Thin Ice: Putin V Greenpeace", a z tej dowiadujemy się, że kilka lat temu do polityka zwrócił się z ważnym apelem sam Paul McCartney.

W dniach 15-17 marca na terenie Rosji miały miejsce tegoroczne wybory prezydenckie. Te, bez żadnych zaskoczeń, po raz piąty wygrał Władimir Władimirowicz Putin, któremu miało się udać uzyskać poparcie 87% społeczeństwa rosyjskiego, choć przedstawiciele zagranicznych władz i media od samego początku zwracają uwagę, że nie były to wolne i uczciwe wybory.

Tuż przed rozpoczęciem całego procesu stacja BBC zapowiedziała premierę serialu dokumentalnego On Thin Ice: Putin V Greenpeace (tytuł roboczy) który skupi się na historii aresztowanych przez władze rosyjskie aktywistów klimatycznych. Cała sytuacja miała miejsce w 2013 roku, gdy grupa zamierzała udokumentować nielegalne wydobycie ropy na wodach arktycznych. Ostatecznie aresztowano 28 osób, które oskarżono o chuligaństwo i piractwo morskie.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Paul McCartney w obronie aktywistów

Przy okazji zapowiedzi projektu ujawniono, że jedną z osób, która zdecydowała się stanąć w obronie aresztowanych był Paul McCartney. Okazuje się, że muzyk napisał do Putina osobisty list, w którym poprosił o uwolnienie aktywistów. W jego treści eks Beatles miał odwołać się do jednego z klasyków zespołu, Back In The U.S.S.R., wskazując, że wypowiedział się tam dobrze o Związku Radzieckim, w czasach, kiedy w Wielkiej Brytanii nie był to powszechny pogląd. Wskazał także, że swego czasu był to jeden z jego ulubionych utworów z dyskografii The Beatles.

Produkcja ma liczyć sześć, około półgodzinnych odcinków.

Sprawdź w quizie, co wiesz o zagranicznym rocku lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?