Oto najlepsza współczesna basistka? Muzyk Duran Duran nie ma wątpliwości

i

Autor: Larry Marano/Cover Images/East News John Taylor z Duran Duran wskazał najlepszą współczesną basistkę

Oto najlepsza współczesna basistka? Muzyk Duran Duran nie ma wątpliwości

2023-12-06 12:33

Wydaje się, że kobiety pełnią w zespołach głównie role liderek, frontmanek i wokalistek? Nic bardziej mylnego! W świecie muzyki nie brak genialnych gitarzystek, perkusistek, pianistek czy basistek. Ma to miejsce także współcześnie, co wyraźnie zauważa jeden z muzyków Duran Duran - John Taylor zdecydował się wskazać najlepszą, jego zdaniem, współczesną basistkę.

Jak kobiety w muzyce, to tylko za mikrofonem? Błąd! Wykonawczynie od lat chwytają za gitary, pałeczki perkusyjne, a także biorą się za granie na basie. W historii ciężkich brzmień nie brak niesamowitych kobiet-basistek: Suzi Quatro to legenda glam rockowego grania, Melissa Auf Der Maur była członkinią takich zespołów, jak The Smashing Pumpkins i Hole, Sean Yseult grała w White Zombie, Kim Deal to ikona, znana z Pixies, Cait O’Riordan współpracowała z The Pogues, Kim Gordon raczej nikomu przedstawiać nie trzeba, basistką w zespołach Prince'a i Jeffa Becka była Rhonda Smith, a charakterystyczne intro basowe w kultowym Psycho Killer zespołu Talking Heads zagrała Tina Weymouth.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Najlepsza współczesna basistka?

Czy z biegiem lat jednym tchem w tym gronie wyliczana będzie także Victoria De Angelis? Z pewnością jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistek, a to ze względu na bycie członkinią tak popularnego dziś zespołu Måneskin. Choć jest ona jeszcze niezwykle młoda i cała kariera przed nią, to jej kolega po fachu, basista zespołu Duran Duran, jest zdania, że jest ona najlepszą współczesną elektryczną basistką. John Taylor oparł swoje twierdzenie na doświadczeniu współpracy z Victorią - ta połączyła siły z Duran Duran w ramach pracy nad najnowszym albumem formacji. Na płycie Dance Macabre znalazła się nowa wersja wspomnianego już wyżej Psycho Killer, w którym nową partię basu zagrała właśnie De Angelis. W najnowszym wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" Taylor nie szczędził ciepłych słów w kierunku basistki.

Jest prawdopodobnie najważniejszą współczesną basistką elektryczną. Poznałem kilku chłopaków z Måneskin na imprezie i powiedzieli mi: "Musisz poznać naszą basistkę. Ona jest takim dynamo!" Zapytałem ją: "Co cię zainspirowało?", a Vic powiedziała: "Tina Weymouth". Więc kiedy chcieliśmy nagrać nową wersję "Psycho Killer" na album, pomyślałem: "Zapytam ją, czy nie chciałaby zagrać partii basu" - mówił John Taylor w wywiadzie.

Listen on Spreaker.