Nirvana na 30-lecie In Utero - światło dzienne ujrzą 53 NIEPUBLIKOWANE kompozycje!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Chris Cuffaro Nirvana szykuje się do świętowania 30-lecia "In Utero"!

Nirvana na 30-lecie "In Utero" - światło dzienne ujrzą 53 NIEPUBLIKOWANE kompozycje!

2023-09-06 10:57

Już za dwa tygodnie minie dokładnie 30 lat od premiery, jak się z czasem okazało, ostatniego albumu Nirvany. Krążek "In Utero" został wydany na siedem miesięcy przed przedwczesną śmiercią Kurta Cobaina. Spadkobiercy artysty i żyjący członkowie formacji postanowili nie pozostawiać tak ważnej daty bez niczego - będzie wydane specjalne płyty!

Nirvana znalazła się na samym szczycie we wrześniu 1991 roku, gdy na rynku ukazał się album Nevermind. Druga płyta zespołu osiągnęła kolosalny sukces krytyczny i komercyjny, otwierając muzyce grunge drogę do mainstreamu. Grupa, a przede wszystkim jej lider, Kurt Cobain, choć była przytłoczona nagłym sukcesem, a szczególnie jego rozmiarem, dwa lata później przystąpiła do prac nad kolejnym krążkiem. Ten miał być czymś w rodzaju powrotu do korzeni, co nie będzie tak bardzo atrakcyjne dla rynku komercyjnego.

W takim zamyśle, w tle ogromnych problemów zdrowotnych i prywatnych Kurta, powstał i wydany został album, zatytułowany ostatecznie In Utero. Jak można się było tego spodziewać, on także osiągnął bardzo duży sukces krytyczny i komercyjny, choć sprzedawał się gorzej od poprzednika. To właśnie z tej płyty pochodzą, kultowe już, utwory Heart-Shaped Box, All Apologies czy Dumb. Wtedy jeszcze raczej nikt nie spodziewał się, że In Utero okaże się ostatnim albumem Nirvany. Siedem miesięcy później - 5 kwietnia 1994 roku, w wyniku śmierci samobójczej, zmarł Kurt Cobain.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

30-lecie "In Utero" - sporo niespodzianek dla fanów!

Szyba matematyka pokazuje więc, że w tym roku, już za dwa tygodnie, minie równo trzydzieści lat od premiery tego kultowego krążka. Na szczęście dla fanów, spadkobiercy Kurta, Dave Grohl i Krist Novoselic postanowili odpowiednio uczcić ten szczególny jubileusz.

Już 27 października ukaże się naprawdę imponująca reedycja albumu! Trafią na nią aż 53 NIEPUBLIKOWANE wcześniej utwory zespołu, wśród nich przede wszystkim materiał koncertowy - niewydane dotąd nagrania z występów w Los Angeles z 1993 roku i ostatni koncert w Seattle z1994 roku. Wydawnictwo zawierać będzie także sześć bonusowych utworów live - mowa o nagraniach z występów w Rzymie, Springfield i Nowym Jorku. Cały materiał koncertowy został zrekonstruowany z taśm rezonansowych przez inżyniera Jacka Endino. Na edycję deluxe trafią także oczywiście, na nowo zmiksowane, kompozycje z podstawowego wydania płyty oraz pięć utworów bonusowych i kawałki ze strony B.

Całość dostępna będzie w przeróżnych formatach: limitowana edycja 8xLP Super Deluxe w pudełku, 5xCD Super Deluxe w pudełku, 2xCD Deluxe Edition, 1xLP winylowa edycja i cyfrowy Super Deluxe. Fizyczne zestawy Super Deluxe Edition posiadają również: zdejmowany, akrylowy panel na przedniej okładce z kultowym aniołem, 48-stronicową książkę w twardej oprawie z niepublikowanymi zdjęciami, 20-stronicowy, zaprojektowany na nowo fanzin, litografię plakatu z trasy koncertowej po Los Angeles autorstwa artysty Coopa, repliki promocyjnego sklepu z płytami Angel Mobile z 1993 r., trzy ulotki koncertowe, dwa odcinki biletów do Los Angeles i Seattle, laminat z trasy All-Access i cztery samoprzylepne wejściówki za kulisy na trasę: Press, Photo, After Show i Local Crew.