Nie żyje Jamie Reid. Twórca słynnego logo Sex Pistols miał 76 lat

i

Autor: Materiały prasowe Nie żyje artysta znany ze współpracy z Sex Pistols, Jamie Reid

Nie żyje Jamie Reid. Twórca słynnego logo Sex Pistols miał 76 lat

2023-08-10 10:22

Kolejne przykre wieści w czwartek. Tym razem przekazujemy informację o śmierci Jamiego Reida, słynnego brytyjskiego artysty. Reid zyskał popularność i uznanie ze względu na współpracę z Sex Pistols - to właśnie on stworzył legendarne logo formacji, która pojawiło się na jej jedynym albumie. Artysta miał 76 lat.

Jamie Reid był brytyjskim artystą wizualnym i członkiem ruchu anarchistycznego. Największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 70., gdy powszechnym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się jego prace, stylizowane na listy z żądaniem okupu, z literami, wyciętymi z brytyjskim gazet, które szybko powiązano z subkulturą punk tamtych czasów. W takim właśnie charakterystycznym stylu stworzył i przez pięć lat prowadził radykalny magazyn polityczny "Suburban Press". Największą sławę zapewniła mu współpraca z zespołem Sex Pistols - to właśnie Reid jest autorem, nie tylko legendarnego logo formacji, ale też okładki Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols, a także grafik, które ozdobiły single Anarchy in the UK, God Save The Queen, Pretty Vacant Holidays in the Sun. To właśnie on jest autorem słynnej pracy, przedstawiającej Królową Elżbietę z agrafką w ustach (niektóre wersje przedstawiają także władczynię ze swastykami zamiast tęczówek czy z napisami "God Save The Queen" i "Sex Pistols" odpowiednio na oczach i ustach). Projekt ten opaty został na fotografiach Królowej, autorstwa  Cecila Beatona. Praca ta często określana jest jako "najbardziej ikoniczny obraz ery punk rocka". W kolejnych latach Reid wyprodukował serię sitodruków z grafiką, w 2007 roku zaś nieco ją przerobił w ramach pracy "Never Trust a Punk". Jamie Reid przez całe życie tworzył, a jego prace można było podziwiać na takich wystawach, jak " Peace is Tough", artysta zajmował się także pracą aktywistyczną.

Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?

Jamie Reid nie żyje

Informacja o śmieci Reida została przekazana w środę 9 sierpnia przez Louder Than War. Nie zostały jednak ujawnione okoliczności czy przyczyna zgonu. Przykre wieści potwierdził następnie autor Jon Savage, z którym artysta przez lata współpracował. Twórcy napisali razem książkę w 1987 roku. W chwili śmierci Jamie Reid miał 76 lat.