Newsted powraca! Były basista Metalliki wskrzesza swój projekt i zapowiada pierwszy występ od lat!

i

Autor: Chris Pizzello/Invision/AP/East News Jason Newsted wskrzesza swój dawny projekt!

Newsted powrócił na scenę! Tak prezentował się pierwszy występ zespołu od lat!

2023-05-23 13:24

Już na początku tego roku Jason Newsted zdradził, że ma bardzo dużo pracy, planując kolejne kroki swoich nowych, muzycznych projektów. Były basista zdradził wtedy, że do jednego z nich właśnie przesłuchuje gitarzystów. Dziś już wiadomo, że chodziło o grupę Newsted! Formacja powróciła w niemal niezmienionym składzie na pierwszy występ od lat!

Jason Newsted dołączył do Metalliki w bardzo trudnym okresie dla zespołu, w 1986 roku, kilka miesięcy po śmierci basisty Cliffa Burtona. Po raz pierwszy pojawił się na albumie ... And Justice For All, choć dziś płyta ta jest krytykowana, przede wszystkim za niemal niesłyszalny bas. Muzyk był członkiem legendy thrash metalu aż do 2001 roku, kiedy to zdecydował się odejść i skupić na własnych projektach. Jednym z nich był założony w 2012 roku zespół Newsted, w skład którego wchodzili, poza Jasonem, perkusista Jesus Mendez Jr., gitarzysta Jessie Farnsworth i gitarzysta Staind, Mike Mushok. Zespół zadebiutował w 2013 roku EP-ką Metal, a już kilka miesięcy później na rynku ukazał się album Heavy Metal Music. Formacja zakończyła działalność raptem po dwóch latach, jednak wiemy już, że powraca!

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Newsted powrócił!

Już w lutym tego roku basista mówił wprost, że ma pełne ręce roboty, działając nad dwoma projektami. Jednym z nich była grupa The Chophouse Band, drugim zaś okazała się wspomniana wyżej formacja! Muzyk oficjalnie ogłosił, że Newsted wznawia działalność po prawie dziesięciu latach, a udział w reaktywacji biorą trzej oryginalni członkowie - Jason, Mendez Jr. i Farnsworth, a także nowy gitarzysta, Humbero Perez! Już w lutym basista mówił wprost, że prowadzi przesłuchania nowego gitarzysty - dziś już wiemy, że wszystko to działo się na potrzeby reaktywacji Newsted!

W sobotę 20 maja w Revolution Live w Fort Lauderdale na Florydzie, zespół zagrał swój pierwszy od niemal dekady koncert! Na setlistę złożyło się aż siedemnaście utworów, w tym trzy covery Metalliki: Creeping Death, Whiplash My Friend Of Misery, a także dwa numery Motörhead:  Love Me Like A Reptile (We Are) The Road Crew. Sprawdź poniżej kilka nagrań!