Najlepiej sprzedające się albumy w Polsce w 2023 roku - Metallica, Kult i Depeche Mode w czołówce

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Tim Saccenti/AKPA Oto najlepiej sprzedające się albumy w Polsce w 2023 roku

Najlepiej sprzedające się albumy w Polsce w 2023 roku - Metallica, Kult i Depeche Mode w czołówce

2024-02-21 13:38

Jakiś czas temu przytaczaliśmy zagraniczne podsumowania 2023 roku w muzyce, a teraz czas na nasz rodzimy rynek. Które albumy sprzedawały się w naszym kraju w ostatnich miesiącach najlepiej? Związek Producentów Audio Video przedstawił zestawienie szczegółowo podsumowujące ten temat - w czołówkach sprzedaży nie zabrakło ciężkich brzmień!

Pod koniec lutego Związek Producentów Audio Video przedstawił swoje wnioski, przedstawiające podsumowanie sprzedaży albumów oraz utworów muzycznych na polskim rynku. Skupiono się zarówno na sprzedaży nośników fizycznych, CD i winyli, jak i na wynikach ze streamingu. Co ciekawe, łącząc sprzedaż fizyczną i cyfrową, najpopularniejszym albumem w Polsce były Lata dwudzieste Dawida Podsiadły. Drugie miejsce w tym podsumowaniu należy do Kubana i płyty spokój, kolejne pozycje to odpowiednio PROXL3M, sanah śpiewa Poezyje oraz Avi i Mały książę.

Jeśli chodzi wyłącznie o streaming, tu również króluje Podsiadło, a tuż za nim uplasowali się Guzior z albumem Pleśń, ponownie Kuban, a TOP 5 zamykają Acrtic Monkeys, jednak z wydanym w 2013 roku krążkiem AM i OKI z płytą PRODUKT47. Skupiając się na najpopularniejszych w naszym kraju utworach w 2023 roku, na szczycie znalazł się numer TAXI Kizo i Bletki, a następne pozycje należą do: Miley Cyrus i Flowers, Zemson z kawałkiem 5 influencerek, mori Dawida Podsiadły i Nim zajdzie słońce Dody i Smolastego.

Najlepsze zagraniczne albumy 2023 roku - rock, metal i alternatywa

Kupujemy ciężkie brzmienia na CD i winylach!

Wygląda na to, że słuchacze rockowych i metalowych klimatów wciąż dużo bardziej cenią sobie nośniki fizyczne. Dowodem na to jest fakt, iż piątą najchętniej kupowaną płytą w Polsce w 2023 roku było 72 Seasons Metalliki, która niemal natychmiast po premierze pokryła się w naszym kraju złotem. Na miejscach 1-4 znaleźli i znalazły się kolejno PROXL3M hip-hopowego duetu PRO8L3M, ponownie Lata dwudzieste Dawida Podsiadły, sanah śpiewa Poezyje i Avi.

Jeszcze lepiej prezentuje się sprzedaż winyli - w tym przypadku na szczycie znalazł się zespół Kult, a to za sprawą rocznicowego boksu XLI. Kolejna pozycja to Miłość w czasach popkultury Myslovitz, a podium zamykają Panowie z Depeche Mode, a to za sprawa swojego świetnie przyjętego Memento Mori. Top 5 uzupełniają - ponownie - Dawid Podsiadło, okazuje się też, że równie chętnie co na CD, Polacy kupowali najnowszy album Metalliki na winylu, dzięki czemu formacja również w tym podsumowaniu zajęła piąte miejsce.

Jak podkreślają twórcy zestawienia w opublikowanym materiale prasowym, polscy artyści stanowią większość w ścisłej czołówce wszystkich zestawień.

Sprawdź nasze zestawienie najlepszych polskich albumów 2023 roku!