Jerzy Durał

i

Autor: Archiwum Jerzego Durała, lidera zespołu Ziyo Jerzy Durał, lider zespołu Ziyo

Na tej płycie znajduje się największy przebój Ziyo. Trudno uwierzyć, że „Tetris” ma już 30 lat!

2024-02-29 14:53

W 1994 roku ukazała się płyta „Tetris” tarnowskiego zespołu rockowego Ziyo. Znalazł się na niej jeden z największych hitów legendy polskiej zimnej fali. Mowa o utworze „Magiczne słowa”, który w pierwszej połowie lat 90. podbił listy przebojów i przyniósł muzykom ogromną popularność. W kwietniu tego roku piąty album Ziyo będzie obchodził swoje 30. urodziny.

„Magiczne słowa” to absolutny hit w repertuarze Ziyo. W latach 90. królował na listach przebojów

Jesienią 1993 roku muzycy zimnofalowej grupy Ziyo zarejestrowali w Izabelin Studio nowe piosenki, które kilka miesięcy później znalazły się na ich piątym albumie „Tetris”. Największy komercyjny sukces odniósł zawarty na nim numer „Magiczne słowa”, który w pierwszej połowie lat 90. podbił listy przebojów w Polsce. Ta klimatyczna rockowa ballada z niezwykle lirycznym tekstem Jerzego Durała trafiła na szczyt „Trójki” i przez 11 tygodni nie opuszczała pierwszej dziesiątki, a przez 7 tygodni plasowała się na podium. Ponadto w podsumowaniu 1994 roku w plebiscycie Krajowa Lista Przebojów, będącym zsumowaniem rocznych wyników 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, „Magiczne słowa” zajęły 6. miejsce. Warto odnotować, że na krążku znalazły się również takie hity, jak: „Ikar”, „Dwa słońca” czy „Ethos”.

Ogólnopolski sukces płyty „Tetris” spowodował, że zespół Ziyo otrzymał od prezydenta Tarnowa medal za zasługi w promocji miasta i regionu, a także nagrodę finansową, która pozwoliła sfinansować nagranie teledysku do numeru „Ethos”. Wideoklipu doczekały się też przebojowe „Magiczne słowa”.

„Tetris” ma również swoją ciemną stronę. Okładka albumu, którą zaprojektował Jacek Bonecki, została okrzyknięta przez magazyn relaz.pl najgorszą polską okładką płytową lat 90. Jako jeden z najgorszych projektów graficznych wymieniły ją także portal onet.pl oraz miesięcznik „Teraz Rock”.

Quiz. W latach 80. nowa fala dotarła do Polski. Pamiętasz nowofalowe zespoły z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Kto był wokalistą nowofalowej grupy Madame działającej w latach 1982-1986?
Najbardziej wyczekiwane koncerty rockowe 2024 w Polsce
Listen on Spreaker.