Małgorzata Ostrowska mogłaby być królową polskiego metalu! Mamy na to dowody

i

Autor: Akpa

Małgorzata Ostrowska mogłaby być królową polskiego metalu! Mamy na to dowody

2023-05-11 15:02

Często wspomina się takie wydarzenia jak koncert „Live Aid” z 1985 roku, albo występ Queen na stadionie Wembley rok później. Tymczasem w 1992 w centrum Polski miało miejsce coś wyjątkowego: święto muzyczne na ponad 40 wykonawców. To właśnie tam wokalistka Lombardu pokazała prawdziwe wokalne pazury.

Koncert pod tytułem „Niech świat się do nich uśmiechnie” został zorganizowany przez MONAR, fundację Marka Kotańskiego, która jako jedna z pierwszych w Polsce promowała wspieranie i pomoc osobom dotkniętym chorobą AIDS i wirusem HIV. W pierwszej dekadzie lat 90-tych był to wciąż jeden z najgorętszych i zarazem najbardziej przerażających tematów. W1991 umiera Freddie Mercury z Queen, a rok wcześniej gaśnie Tom Fogerty. To tylko dwa sławne nazwiska z ogromnej listy ofiar AIDS. Świat był przerażony i gorączkowo szukał sposobu na zatrzymanie rozprzestrzeniającego się wirusa.

MONAR w 1992 otworzył dom przeznaczony dla dzieci zakażonych wirusem HIV w Laskach pod Warszawą. Koncert „Niech świat się do nich uśmiechnie” był jednocześnie podziękowaniem za wsparcie, promocją pozytywnego i włączającego podejścia do chorych oraz prawdziwym świętem muzyki. Jego termin zbiegł się także z decyzją o zamknięciu Stadionu X-Lecia. To właśnie to wydarzenie będzie ostatnim w tym miejscu. Przez scenę przewinęło się 42 wykonawców i solistów, występy obejrzało około 80-100 tysięcy osób. Dodatkowo wydarzenie transmitowała telewizja. Aż dziw, że do dziś koncert ten nie został wydany na jakimkolwiek nośniku i niestety nie jest łatwo znaleźć dokumentujące go materiały. Główną gwiazdą był Uriah Heep.

To właśnie podczas „Niech świat się do nich uśmiechnie” Małgorzata Ostrowska wykonała dwie chyba najostrzejsze piosenki w swoim repertuarze. Zobaczcie co to był za ogień!

Na scenie, a potem w studio, w obu kawałkach towarzyszyli jej muzycy Acid Drinkers: Popcorn (gitara) oraz Titus (bas). Obie znalazły się na solowej płycie wokalistki, wydanej rok później. Po 30 latach kawałki dalej sprawiają, że mamy ochotę roznieść pół redakcji – tyle tu rockowej energii! A do tego ten cytat ze Slayera na gitarze. Tak się kiedyś grało!

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska