Kazik - 12 groszy

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne wiadomości

Limitowane wydanie singla "12 groszy" Kazika za zawrotną sumę na aukcji! "Cena do negocjacji"

2024-04-18 9:41

Kazik Staszewski znany jest nie tylko z działalności w grupie Kult i w licznych pobocznych projektach - muzyk na początku lat 90. rozpoczął bardzo udaną karierę solową. Do grona tych najbardziej kultowych płyt artysty z pewnością należy "12 groszy" - okazuje się, że w sieci znaleźć można wydanie tytułowego singla z tego krążka, wystawione na sprzedaż, a jego wartość może osiągnąć zawrotną sumę!

Na początku lat 90., wciąż będąc muzykiem grupy Kult, Kazik Staszewski rozpoczął karierę solową. Pod pseudonimem "Kazik" wydał w 1991 roku debiutancki autorski krążek, zatytułowany Spalam się, oparty w większości na brzmieniu hip-hopowym. W ciągu kolejnych sześciu lat muzyk wydał następne trzy płyty: Spalaj się! (1993), Oddalanie (1995) i 12 groszy (1997). O ile dwa pierwsze z wymienionych miały dużo wspólnego ze stylistyką rap, o tyle na czwartym w kolejności solowym wydawnictwie Kazik powrócił do bardziej rockowych klimatów, jednak w alternatywnym ujęciu.

Jako pierwszy singiel z płyty 12 groszy wydany został numer tytułowy. Do dziś jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych z całego katalogu artysty i wśród jego fanów cieszy się szczególnym statusem. Jeszcze prawie trzydzieści lat temu, gdy płyta miała swoją premierę, normą było wydawanie na płytach pojedynczych singli, choć niekiedy w ograniczonej, limitowanej liczbie. Takowe wydania cieszą się teraz dużym zainteresowaniem.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock

"12 groszy" warte prawie... 10 tysięcy złotych?!

Dowodem tego z pewnością jest pewna aukcja w serwisie Allegro. Znaleźć można na nim ofertę sprzedaży właśnie singla 12 groszy na wydaniu CD. Uwagę od razu przyciąga kwota licytacji - sprzedający postanowił wystawić krążek za kwotę... 9 999 złotych! Jak widnieje w opisie produktu, mamy tu do czynienia właśnie z limitowanym, numerowanym, oryginalnym wydaniem singla. Posiada on numer 256 i pochodzi z prywatnej kolekcji, do tego, jak zapewnia sprzedający, jego okładka utrzymana jest w bardzo dobrym stanie choć sama płyta ma pewne ryski, które jednak mają nie wpływać na jakość odtwarzania.

Wystawiający ofertę zaznacza na końcu, że proponuje bardzo rzadkie wydanie, nie jest jednak w stanie określić jego wartości, stąd prosi o wskazywanie ceny i w związku z tym negocjowanie tej, którą podano w ogłoszeniu - przypominamy, 10 tysięcy polskich złotych bez jednego grosza.

Sprawdź w quizie, co wiesz o solowej twórczości Kazika:

Co wiesz o solowej twórczości i projektach pobocznych Kazika Staszewskiego? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
W jakiej stylistyce utrzymany jest album "Spalam się"?