Kazik Staszewski i „Litza” znowu razem! Fani chcą reaktywacji KNŻ i ogłaszają: „Kazik wciąż lepszy niż 80% polskiej rap sceny”

i

Autor: AKPA Muzycy Kazik na Żywo znowu razem

rockowe newsy

Kazik Staszewski i „Litza” znowu razem! Fani chcą reaktywacji KNŻ i ogłaszają: „Kazik wciąż lepszy niż 80% polskiej rap sceny”

2024-05-29 10:03

Kazik Staszewski to nie tylko Kult, ani nawet poza tym działalność solowa. Legenda polskiej sceny muzycznej od lat angażuje się również w inne, poboczne projekty, w ramach których pokazuje się z różnych twórczych stron. Jedną z najbardziej znanych formacji jest KNŻ, nieaktywna od prawie dziesięciu lat - czy zbliżający się jubileusz to moment na powrót?

Kazik Staszewski postrzegany jest przez wielu i wiele jako legenda polskiej sceny rockowej, bywa również, że frontmana grupy Kult określa się mianem "pierwszego polskiego rapera". Muzyk od lat pokazuje, że również te hip-hopowe brzmienie, zorientowane przede wszystkim na słowo, pozostaje mu bardzo bliskie, wyraz czemu dał rozpoczynając swoją karierę solową, ale nie tylko.

W tym samym roku, w którym ukazał się debiutancki album Kazika, do życia powołany został projekt Kazik na Żywo, znany również jako KNŻ. Grupa powstała z zamysłem realizacji nagrania albumu Spalam się w wersji koncertowej, szybko jednak Kazik, Adam Burzyński, Kuba Jabłoński i Michał Kwiatkowski zaczęli pisać własne piosenki i występować. W 1994 roku ukazał się album Na żywo, ale w studio, z którego pochodzi kultowy numer Artyści, po jego wydaniu jednak w składzie formacji doszło do zmian - odszedł Jabłoński, którego zastąpił Tomasz Goehs, do muzyków dołączył również znany m.in. z Acid Drinkers, Luxtorpedy, Flapjacka, Arki Noego czy Turbo Robert "Litza" Friedrich. Gitarzysta pozostał w KNŻ do 2000, kiedy to odszedł i zastąpił go Olaf Deriglasoff - Friedrich powrócił w 2005 roku i pozostał w składzie przez kolejną prawie dekadę, jednak w listopadzie 2014 roku KNŻ ogłosił zakończenie działalności, co nastąpiło po trasie w kolejnym roku, choć w następnych latach projekt kilka razy, okazjonalnie, występował. Ostatni koncert KNŻ miał miejsce w 2016 roku podczas ówczesnej edycji Cieszanów Rock Festiwal.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock

Kazik i "Litza" razem zagrali!

Nadzieję na wielki powrót KNŻ zostały rozbudzone kilka dni temu, gdy za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych Kazik udostępnił nagranie, na którym obok niego z gitarą widnieje właśnie "Litza". Muzycy wykonali razem kultowe Tata dilera/Hardzone z przełomowego Porozumienie ponad podziałami.

Fani i fanki ruszyli do sekcji komentarzy, gdzie zaroiło się od pełnych entuzjazmu głosów w reakcji na ten szczególny duet. Nie dziwi raczej także fakt, że niektórzy wprost zaczęli pisać, że przypadająca w przyszłym roku rocznica 10 lat od zakończenia działalności KNŻ to moment wręcz idealny na reaktywację, nową muzykę i oczywiście koncerty! Uwagę w tym wszystkim zwraca zwłaszcza jeden komentarz, w którym użytkownik stwierdził, że: "Kazik wciąż lepszy niż 80% polskiej rap sceny". Zobacz wideo poniżej!

Sprawdź się w quizie o solowej działalności Staszewskiego:

Co wiesz o solowej twórczości i projektach pobocznych Kazika Staszewskiego? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
W jakiej stylistyce utrzymany jest album "Spalam się"?
Kazik - Kim była MAMA Kazika?. MELLINA Marcin Meller