Kazik i Żadan nagrali piosenkę o wojnie w Ukrainie. Z znaczy zombie

i

Autor: YouTube/Kosmos Kosmos

Kazik i Żadan nagrali piosenkę o wojnie w Ukrainie. "Z" znaczy zombie

2022-08-25 9:36

W nowym kawałku Kazik Staszewski nie szczędzi ostrych słów dla agresorów. Dostaje się także kapłanom.

Utwór zatytułowany po prostu „Ukraina” udostępniło na swoim kanale na YouTube wydawnictwo Kosmos Kosmos. Muzyką, oprócz wokalisty Kultu, zajął się Wojciech Jabłoński oraz Konrad Wantrych (odpowiednio: gitarzysta i klawiszowiec tego zespołu).

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Tekst piosenki to nie tylko obraz wojny, ale także mocne słowa w stronę tych, którzy powinni na nią inaczej reagować. „Kapłani diabła błogosławią” to aluzja do patriarchy Cyryla, który błogosławi ruszające na bój i grabież wojska rosyjskie. Można to też odczytać jako przytyk w stronę papieża Franciszka, który w swoich wystąpieniach pomija odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne. Ostatnio wspomniał o śmierci córki Aleksandra Dugina, głównego ideologa nowego rosyjskiego imperializmu, podczas gdy zgony dzieci ukraińskich najwyraźniej jakoś niespecjalnie go zaprzątają.

- Chciałbym żeby do niektórych ludzi dotarło, że Oni tam bronią także i naszej granicy przed „Z”ombie – powiedział nam w ramach komentarza do premiery Wojtek Jabłoński. To nie pierwszy raz, gdy wspiera Kazika w komentowaniu bieżących spraw. To właśnie on stał za produkcją ostatniej solowej płyty Staszewskiego, na której znalazł się „Twój ból jest większy niż mój” – piosenka, która wysadziła w powietrze program 3 Polskiego Radia.

W piosence oprócz lidera Kultu wystąpił także Serhij Żadan, który od początku wojny organizuje pomoc dla mieszkańców Charkowa. W opisie teledysku znajdziecie dane kontaktowe do niego oraz link do zbiórek. Zachęcamy do wspierania każdej formy pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Listen to "O dziennikarstwie wojennym. "Wiktor Bater. Wesoły rajski ptak". [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.