Kazik i Kwartet ProForma

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Arek Szymański

muzyczne nowości

Kazik i Kwartet ProForma z kolejną zapowiedzią nowej płyty! O czym jest numer "23 minuty"?

2024-07-01 11:42

Kazik i Kwartet ProForma powracają! Po niemal dokładnie siedmiu latach od premiery ostatniego wspólnego albumu, Kazik Staszewski powraca do grania z poznańskim Kwartetem ProForma. Niedawno miał premierę utwór "Rudy 102", teraz artyści prezentują kolejny singiel - "23 minuty". Oba zapowiadają album "Po moim trupie", który ukaże się we wrześniu tego roku.

"23 minuty" muzycznie zaskakują - Kwartet ProForma, kojarzony raczej z gitarowym graniem, włącza w tym utworze elektroniczne, nieco popowe inspiracje. Dynamiczna, radosna muzyka kontrastuje z tekstem traktującym o problemach Kościoła. Jest, jak zawsze u Kazika, celnie, bezpardonowo i ironicznie. Utworowi towarzyszy teledysk stworzony przez Sławka Pietrzaka

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock

Szczegóły wydawnictwa

"23 minuty" to zapowiedź nowej płyty formacji - albumu "Po moim trupie". 

To pierwsze wspólne wydawnictwo Kazika i zespołu Kwartet ProForma od roku 2017 - wówczas wydany album "Tata Kazika kontra Hedora" uzyskał status Złotej Płyty. Teraz muzycy powracają do wspólnego grania z nową energią i mocnymi tekstami. Nowe wydawnictwo zawierać będzie 13 premierowych utworów napisanych i zaśpiewanych przez Kazika Staszewskiego. Muzyczna cała paleta doznań - od lirycznych ballad po mocne komentarze. Album ukaże się 27 września bieżącego roku, natomiast przedsprzedaż już trwa w sklepie internetowym wytwórni SP Records.

Fani zamawiać mogą między innymi winyle - wysokiej jakości podwójny album w fenomenalnej jakości tłoczenia, podwójnej oprawie typu gatefold oraz w czterech wersjach kolorystycznych do wyboru - black, clear yellow, clear violet oraz red-blue splatter. Edycja winylowa będzie limitowana, a wysokość jej nakładu ustalą sami kupujący - sprzedaż trwać będzie jedynie trzy tygodnie, do 12 lipca. Po tym terminie nie będzie możliwości zakupu albumu.

W ciągłej sprzedaży będą natomiast płyty CD (w tym z bonusem w postaci autografów artystów - dostępne do 13 września), kasety magnetofonowe oraz koszulki.

O projekcie

Kazik i Kwartet ProForma to projekt Kazika Staszewskiego stworzony z udziałem muzyków poznańskiego Kwartetu ProForma - jedynego pięcioosobowego kwartetu na świecie. Kazik Staszewski to jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów, autor i wykonawca niezliczonej liczby utworów. Kwartet ProForma zaś – w składzie: Przemysław Lembicz, Piotr Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marek Wawrzyniak, Marcin Żmuda – słynie z wykonywania poezji śpiewanej i nie tylko; w swoim repertuarze sięgają między innymi do Leonarda Cohena, Jacka Kaczmarskiego, Nicka Cave’a czy Toma Waitsa.

Kazik oraz muzycy Kwartetu wydali dotychczas wspólnie dwa albumy: coverową "Wiwisekcję" (2015) i "Tatę Kazika kontra Hedora" z tekstami Stanisława Staszewskiego (2017; album uzyskał status Złotej Płyty). Oba ukazały się nakładem wytwórni SP Records.

Oto 5 piosenek Kazika sprzed lat, które dziś brzmią równie aktualnie: