John Mayall w Polsce 2022

i

Autor: Materiały prasowe Live Nation

John Mayall w Polsce 2022 - pożegnalna trasa genialnego muzyka. Data, miejsce, bilety

2021-08-13 13:35

Często określany mianem "Ojca Chrzestnego Brytyjskiego Bluesa", John Mayall ma za sobą imponującą karierę muzyczną, która trwa już ponad 50 lat. Angielski wokalista, pianista, harmonijkarz, gitarzysta i autor tekstów założył w latach 60-tych zespół John Mayall & the Bluesbreakers - zespół, którego członkami było wielu znanych gitarzystów bluesowych i blues rockowych, takich jak: Eric Clapton, Peter Green, Jack Bruce, Mick Taylor, Walter Trout, Coco Montoya i Buddy Whittington.

Zauroczony klimatem i kulturą Zachodniego Wybrzeża, Mayall przeniósł się na stałe z Anglii do Los Angeles w 1969 roku i zaczął tworzyć zespoły z amerykańskimi muzykami. W ciągu następnych trzech dekad Mayall stał się jeszcze bardziej ceniony za wiele jazzowych/rockowych/bluesowych innowacji z udziałem tak znanych wykonawców jak Blue Mitchell, Red Holloway, Larry Taylor i Harvey Mandel. Popularność Mayalla rosła wraz z kolejnymi dynamicznymi albumami, w tym nominowanym do nagrody Grammy „Wake Up Call”, na którym gościnnie pojawili się Buddy Guy, Mavis Staples, Albert Collins i Mick Taylor.

W 2008 roku Mayall podjął decyzję o wycofaniu nazwy Bluesbreakers i w 2009 roku rozpoczął nową erę koncertowania z gitarzystą Rocky’m Athasem, perkusistą Jayem Davenportem i basistą Gregiem Rzabem. Muzycy są obecni na czterech studyjnych albumach Johna i koncertowali wspólnie przez ponad siedem lat, grając średnio około 100 koncertów rocznie. John wydał również kilka nigdy wcześniej nie słyszanych albumów koncertowych z 1967 roku z udziałem Petera Greena, Johna McVie i Micka Fleetwooda, które zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów.

Wywiadówka - Paprodziad

W sierpniu 2016 roku nastąpiła kolejna duża zmiana, kiedy burza z piorunami uniemożliwiła Rocky’emu Athasowi udział w festiwalu, zmuszając Johna, Grega i Jaya do występu jako trio. Brzmienie, które wymyślili, nadało muzyce Johna nowe, niesamowite oblicze, co przyczyniło się do podjęcia przez niego odważnej decyzji o przejściu do formatu trio. Próbka fajerwerków, które tworzą na scenie zatytułowana „Three For the Road” ukazała się w lutym 2018.

W 2019 roku John zatrudnił nowego członka zespołu. Carolyn Wonderland była pierwszą kobietą na stanowisku głównego gitarzysty w którymkolwiek z zespołów Johna. Była również jedną z gitarzystek występujących na najnowszym albumie studyjnym Johna „Nobody Told Me”, wydanym w lutym 2019 roku. Na płycie pojawili się również Todd Rundgren, Joe Bonamassa, Steven Van Zandt i Larry McCray. Carolyn odeszła z zespołu, aby wykorzystać wspaniałe możliwości, jakie daje jej własny zespół.

John Mayall w Polsce 2020 - 4 koncerty mistrza

  • 11.04.2022 - John Mayall, Wrocław, A2, bilety Live Nation
  • 12.04.2022 - John Mayall, Kraków, Studio, bilety Live Nation
  • 14.04.2022 - John Mayall, Warszawa, Stodoła, bilety Live Nation
  • 15.04.2022 - John Mayall, Warszawa, Stodoła, bilety Live Nation