John Lennon

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Yoko Ono

muzyczne nowości

John Lennon - album "Mind Games” doczeka się imponującej reedycji!

2024-05-16 9:15

12 lipca będzie prawdziwym świętem dla fanów Johna Lennona. Tego dnia ukaże się przygotowana przez Yoko Ono Lennon, Seana Ono Lennona i Universal Music Recordings reedycja „Mind Games”, czwartego solowego albumu w karierze wybitnego artysty. Materiał muzyczny został całkowicie zremasterowany. Autorzy reedycji zadbali o to, by wzbogacić go o fantastyczne dodatki. Opatrzona dopiskiem „Ultimate Collection” reedycja „Mind Games” zapewni fanom wciągające doświadczenie dźwiękowe i pozwoli eksplorować głębię tego klasycznego, ale niedocenionego albumu.

„Mind Games” powstało w niezwykle burzliwym okresie w życiu gwiazdy rocka. W 1973 r., 33-letni wówczas John znalazł się w osobistych i politycznych tarapatach. Artysta wciąż walczył z amerykańskim urzędem imigracyjnym, by uniknąć deportacji. Ponadto jego aktywność społeczno-polityczna – kampania przeciwko Richardowi Nixonowi, działalność związana z wojną w Wietnamie, a także jawnie polityczne przesłanie polaryzującego albumu „Sometime in New York City” z 1972 r., sprawiły, że stał się celem świeżo wybranego na drugą kadencję prezydenta Nixona, co doprowadziło do inwigilowania Lennona przez FBI.

W tym niezbyt ciekawym momencie życia w sierpniu 1973 r. John wszedł do nowojorskiego studia Record Plant. Towarzyszył mu zespół złożony ze światowej klasy muzyków sesyjnych (żartobliwie nazwanym The Plastic U.F. Ono Band). Znaleźli się w nim zaprzyjaźniony perkusista Jim Keltner, gitarzysta David Spinozza, pianista Ken Ascher, basista Gordon Edwards, grający na elektrycznej gitarze hawajskiej Pete Kleinow, saksofonista Michael Brecker, perkusista Rick Marotta, a także śpiewające w chórkach wokalistki – Jocelyn Brown, Christine Wiltshire, Angel Coakely i Kathy Mull.

Ten skład przystąpił do nagrania czwartego albumu Lennona w ciągu zaledwie trzech lat od zamknięcia rozdziału zatytułowanego The Beatles. John wykorzystał okres niezwykłej aktywności, by stworzyć głęboko osobisty i wciągający, pełen autorefleksji album. Artysta zgłębiał na nim tematy miłości, złamanego serca, pokoju, duchowości i niesprawiedliwości społecznej, pozwalając słuchaczom ponownie zajrzeć do jego życia i duszy. Na „Mind Games” znalazło się kilka spośród najlepszych solowych piosenek Lennona.

Akustyczna gitara Johna Lennona idzie pod młotek. Została znaleziona po 50 latach!

O reedycji

Nadchodząca reedycja jest w pełni autoryzowana przez Yoko Ono Lennon. Nad produkcją i kreatywnym kształtem całości czuwał Sean Ono Lennon. Wydawnictwo jest dziełem tego samego zespołu, który pracował nad docenionymi przez krytyków „Imagine” oraz „John Lennon/Plastic Ono Band” w wersjach „Ultimate Collection”. Na pokładzie znaleźli się trzykrotnie nagrodzony Grammy inżynier Paul Hicks, a także uznani dźwiękowcy – Sam Gannon i Rob Stevens. „Ultimate Collection” pozwoli słuchaczowi poczuć się, jakby był w studiu i mógł odkrywać kulisy sesji nagraniowych z 1973 r., uczestnicząc m.in. w procesie ostatecznego masteringu. Dziesiątki niewykorzystanych nagrań, surowych wersji, wersji instrumentalnych, wczesnych miksów, rozmów studyjnych – to wszystko sprawia, że fani mają możliwość uważnego prześledzenia całego procesu studyjnego, obserwowania tego, jak piosenki ewoluowały, zanim stały się tymi, które trafiły na płytę.

„Mind Games - The Ultimate Collection” to sześć różnych, unikatowych doświadczeń odsłuchowych, które są niezwykle wciągające, a także intymne. „Ultimate Mixes” to zupełnie nowy miks ponadczasowego albumu, w którym wyeksponowano wokal Johna i poprawiono brzmienie, z kolei „Elements Mixes” pozwalają posłuchać wyizolowanych partii niektórych instrumentów z nagrań wielościeżkowych, by podkreślić dźwięki schowane w oryginalnym miksie. „Raw Studio Mixes” to z kolei spojrzenie na nagrania, które John i The Plastic U.F.Ono Band nagrali na taśmie. To surowe miksy, bez efektów wokalnych i pogłosów.

Wydawnictwo będzie dostępne w kilku wersjach. Oto ich szczegóły:

2LP

Na wydawnictwo składają się „Mind Games – The Ultimate Mixes” oraz płyta z niewykorzystanymi nagraniami. Całość uzupełniają 8-stronicowy booklet pełen zdjęć i grafik, trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii.

2CD

Na wydawnictwo składają się „Mind Games – The Ultimate Mixes” oraz płyta z niewykorzystanymi nagraniami. Całość uzupełniają 20-stronicowy booklet pełen zdjęć i grafik, trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii.

6CD/2 Blu-Ray Deluxe Set Box

Intensywne doświadczenie dźwiękowe, którego producentem jest Sean Ono Lennon. Inżynierami dźwięku byli autorzy remiksów – trzykrotny laureat Grammy Paul Hicks oraz Sam Gannon.Limitowany dziesięciocalowy box z obwolutą i 128-stronicową książką w twardej oprawie.

Na sześciu płytach CD znajdą się „The Ultimate Mixes”, „Elements Mixes”, „Elemental Mixes”, „Evolution Documentary”, a także niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne.

Na dwóch płytach Blu-Ray znajdą się wysokiej jakości miksy (24-96 Stereo, 5.1 oraz Dolby Atmos) „The Ultimate Mixes”, „The Old Documentary”, niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne, a także zremasterowany w 2024 r. teledysk do „Mind Games”, a także wideo do „You Are Here”.128-stronicowa, wydana na kredowym papierze książka poświęcona pracom nad albumem zawiera wypowiedzi Johna i Yoko zaczerpnięte z setek godzin archiwalnych wywiadów, a także zupełnie nowe wywiady z muzykami i inżynierami, ekskluzywne, niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Boba Gruena oraz ekskluzywne zdjęcia, teksty, listy, oryginalne pudełka z taśmami i pamiątki z archiwum Johna Lennona i Yoko Ono Lennon.

Całość uzupełniają trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii.

Super Deluxe Box Set

Limitowana edycja, niepodobna do żadnego innego boksu. Wydawnictwo jest prawdziwą kapsułą czasu w świecie Johna i Yoko, w okresie nagrywania i wydawania „Mind Games”, a także w czasach poprzedzających premierę i następujących po niej.

W zestawie znajdują się:

  • „Mind Games – The Ultimate Collection” – „Standard” Deluxe Box Set - 6CD, 2 Blu-raye, 128-stronicowa, dziesięciocalowa książka w twardej oprawie, plakat, pocztówki, karta obywatela Nutopii.
  • „Mind Games – The Ultimate Collection – 7LP Box - 4 x gatefold LP, każdy zawierający po 12 utworów (wersje „The Ultimate Mixes”, „Elements Miksex”, „Elemental Mixes”, „Evolution Documentary”, a także niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne). Całość wydano z niestandardowymi wkładkami, plakatami i pocztówkami z ukrytymi wskazówkami dotyczącymi Easter Eggów.
  • „Mind Games/Meat City” – Hologram Vinyl - Ekskluzywny, wykonany na zamówienie krążek „Karmic Wheel” z grawerowanym hologramem, opatrzony reprodukcją grafiki „Build Around It” Johna Lennona.
  • „Mid Games” – 2 LP Picture Disc Drew Tetz Box Set - „The Ultimate Mixes” i niewykorzystane nagrania na dwóch kolorowych picture discach zaprojektowanych przez specjalizującego się w animacji zoetropowej Drew tetza. Zestaw wzbogacono o nowy plakat, kolorowe pocztówki, elementy animacji zoetropowej, a także ultrafioletową latarkę, która pomoże znaleźć sekrety ukryte w pudełku.
  • „Mind Games” – 350-stronicowa książka wydawnictwa Thames & Hudson - Wydana w twardej oprawie książka skupiająca się na wydarzeniach z życia Johna i Yoko w 1973 r., ukazująca proces pracy nad „Mind Games” i wszystko, co działo się wówczas dookoła artystów. Historię przedstawiono przy pomocy archiwalnych wypowiedzi Johna i Yoko, a także nowych wywiadów z muzykami i inżynierami dźwięku. Zestaw zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Boba Gruena, Michaela Brennana, Toma Zimberova, Bena Rossa i Davida Gahra, a także teksty, listy, pudełka na kasety, a także pamiątki z archiwum Johna Lennona i Yoko Ono Lennon.
  • Nutopia Box – flaga, tabliczka ambasady, karta mieszkańca Nutopii, Wielka Pieczęć Nutopii, przypinka - Ekskluzywne reprodukcje pamiątek po Johnie Lennonie i Yoko Ono Lennon
  • Mapy „You Are Here” - Zaprojektowany przez specjalizującego się w portretach artystę Eda Farburna. Ekskluzywne 46-calowe mapy Liverpoolu (John) i Tokyo (Yoko), na których ultrafioletowym atramentem zaznaczono 700 interesujących miejsc. Każda z lokalizacji została szczegółowo opisana w załączonych broszurach.
  • Yoko Ono Danger Box – Limited Edition Artwork Reproduction - 13-calowe, kwadratowe plexi z reprodukcją dzieła Yoko Ono z 1966 r. z wygrawerowanymi tabliczkami i certyfikatem autentyczności. Yoko Ono Danger Box jest opakowaniem całości i mieści w sobie zawartość wszystkich pudełek wchodzących w skład tej edycji.
  • John Lennon You Are Here – Limited Ediction Canvas Artwork Reproduction - 12-calowa, okrągła reprodukcja dzieła Johna Lennona z 1968 r. na płótnie z certyfikatem autentyczności.
  • I-Ching Box - Zawiera monety I-Ching stworzone specjalnie dla Johna Lennona i Yoko

Oto najlepsze solowe kompozycje Johna Lennona: