Jak Korn zaczął korzystać z siedmiostrunowych gitar? Brian “Head” Welch o korzeniach brzmienia formacji

i

Autor: Jason Sheldon/Shutterstock/Rex Features/East News Jak ukształtowało się brzmienie grupy Korn?

wypowiedzi muzyków

Jak Korn zaczął korzystać z siedmiostrunowych gitar? Brian “Head” Welch o opowiedział o korzeniach brzmienia formacji

Zespół Korn prawdziwym szturmem wdarł się na światowy rynek muzyczny. Formacja zainteresowała sobą słuchaczy i krytyków już za sprawą swojego przełomowego debiutu (który w tym roku kończy 30 lat!), a który zaprezentował nowe, innowacyjne podejście do brzmienia metalowego. Spora w tym zasługa sidemiostrunowych gitar.

Korn zadebiutował dokładnie 1 sierpnia 1994 roku utworem, zatytułowanym Blind. Jonathan Davis napisał go jeszcze będąc w grupie Sexart, następnie przepisał tak, by stylem pasował do nowej formacji. A brzmienie tej od samego początku bardzo się wyróżniało, czego najlepszym dowodem jest już debiutancki kawałek, będący z jednej strony propozycją mroczną, z bardzo podkreślonym basem, nieco trip-hipowym klimatem, a do tego mamy niezwykle charakterystyczne intro.

Już w teledysku do kawałka widoczne jest, że Munky gra je na imponującej, gdyż siedmiostrunowej gitarze. Ten typ spopularyzowany został przez Steve'a Vaia, z inicjatywy którego zaczęła być ona produkowana na masową skalę. Chciał on umożliwić młodym muzykom tworzenie nowych, dużo głębszych melodii. Choć zainteresowanie słynnym modelem " Ibanez" z czasem zmalało, to odwrót nastąpił właśnie w 1994 roku, gdy za siedniostrunówkę chwycił właśnie Korn.

Nu metalowe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Siedmiostrunowe gitary u Korna

Dlaczego właściwie młodzi, początkujący gitarzyści zdecydowali się sięgnąć za tak charakterystyczny i nie wykorzystywany powszechnie typ gitary? Temat ten poruszył w wywiadzie dla stacji radiowej WSOU 899.5FM, Brian "Head" Welch. Muzyk nie ukrywa, że wszystko to tylko i wyłącznie dzięki wspomnianej wyżej legendzie gitary. James „Munky” Shaffer, już jako nastolatek, był ogromnym fanem Vaia i stylu jego gry, który jest bardziej jazzowy. Według "Heada", Munky początkowo grał jedynie na akustyku i to pod jego wpływem chwycił za gitarę elektryczną, w brzmieniu której się zakochał.

Po latach Shaffer przeszedł na wyższy poziom i kupił właśnie siedmiostrunówkę. Welch mówi, że po odnowieniu kontaktu sam na tyle zafascynował się brzmieniem tego typu gitary, że kupił sobie własną i zaczął grać na niej razem z Jamesem. Całość dała tak niesamowity efekt, że postanowili wykorzystać go w brzmieniu nowego zespołu - czyli właśnie Korna.

Wywarłem na niego jakiś wpływ. Ale później, około 10 lat później, dzięki Steve'owi Vaiowi zaczął grać na gitarze siedmiostrunowej. Steve to stworzył i on kupił jeden model. Nie grałem wtedy z Jamesem, ale odezwał się do mnie i zaprosił, żebym z nim pograł. Wtedy zacząłem grać na instrumentach siedmiostrunowych. Więc wywarłem na niego wpływ na początku, a potem on na mnie. Dzięki niemu zacząłem grać na instrumentach siedmiostrunowych - mówi "Head".

Steve Vai i Korn

Sam Steve Vai zdradził jakiś czas temu, że bardzo szybko zwrócił uwagę na brzmienie grupy, gdy usłyszał Blind w radio i natychmiast rozpoznał, że te wyróżnia się właśnie dzięki użyciu siedmiostrunówki, co on sam odebrał jako wyraz dużego uznania - jak już wiemy,  miał dobre przeczucie!

Sprawdź poniżej ciekawostki o krążku "Follow the Leader":