Bruce Springsteen

i

Autor: Marechal Aurore/ABACA/Abaca/East News

Ile zarobili giganci rocka na wyprzedaniu praw do piosenek?

2023-03-14 11:46

Skoro rock to muzyka oparta przede wszystkim na szczerości przekazu, to nie ma co owijać w bawełnę: giganci się starzeją i są na ostatniej prostej. Nowe pokolenia muzyków oczywiście przynoszą nam mnóstwo dobrej muzyki, ale ci najwięksi jednak zaczynają się wykruszać: albo na emeryturę, albo na drugą stronę. Dlatego część z nich , by zapewnić sobie finansową stabilność, sprzedaje całe katalogi swojej twórczości. Ile można na tym zarobić?

Pozostaną na zawsze autorami tekstów i muzyki, ale prawa do zarabiania na publikowaniu, odsłuchach w sieci i emisjach w innych mediach przejdą na tego, kto szarpnie się na taki katalog. Swoją spuściznę w ten sposób wyprzedało już na przykład Aerosmith oraz Yes. Cóż, nikt z nas nie będzie przecież żył wiecznie, można zatem zrozumieć, że artyści w ten sposób chcą sobie zapewnić środki na spokojną emeryturę. Kasa z koncertów to jedno, ale przecież nie można występować wiecznie. Sprawdźmy kilka nazwisk.

1. Bruce Springsteen

The Boss ma w swoim dorobku około 300 piosenek, 20 studyjnych albumów i 23 płyty koncertowe. Potężny zbiór, prawda? Prawa do tych treści sprzedał Sony za około 500 milionów dolarów.

2. Bob Dylan

Swój gigantyczny katalog piosenek sprzedał firmie Universal Music za 300-400 milionów dolarów, a niedawno dorzucił do tego nagrania do masteringu za 200-300 milionów.

3. Red Hot Chili Peppers

Grupa zdecydowała się spieniężyć całą swoją twórczość do roku 2020 firmie Hipgnosis. Otrzymała za to 140 milionów dolarów.

4. Motley Crue

Niegrzeczni panowie ze skandalizującego składu zarobili na sprzedaży swojego katalogu BMG okrągłą sumkę 150 milionów dolarów.

5. Sting

Wyprzedał cały katalog piosenek gigantowi Universal Music Group. Zarobił ponoć ok 250 milionów dolarów, choć dokładnej sumy nie znamy.

6. Genesis

Legenda rocka, która zaczynała od progresji, ale przeszła na stronę przebojowości, sprzedała swoje piosenki firmie Concord za około 300 milionów dolarów.

7. David Bowie

Prawa do jego utworów zostały pośmiertnie sprzedane firmie Warner-Chappell za 250 milionów dolarów.

8. Paul Rodgers

Wokalista, którego głos dał siłę zespołom Free oraz Bad Company, sprzedał swoje prawa do zarabiania na tych nagraniach za 20 milionów dolarów.

9. ZZ Top

Stare dobre chłopaki z Teksasu sprzedały swoje udziały w muzyce firmom BMG oraz KKR za ok 50 milionów dolarów.

U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?