Guns N' Roses wydał odświeżoną wersję November Rain. Czym się różni od oryginału?

i

Autor: Screen z YouTube/Guns N' Roses Guns N' Roses z nową wersją "November Rain"!

Guns N' Roses wydał odświeżoną wersję "November Rain". Czym się różni od oryginału?

2022-11-07 11:29

Wielkimi krokami zbliża się premiera monumentalnej reedycji kultowych krążków "Use Your Illusion I & II". Na wszystkie edycje wydawnictwa złożą się na nowo zremasterowane utwory, które znalazły się na podstawowych wersjach obu albumów. Jeszcze przed premierą reedycji Panowie z Guns N' Roses zdecydowali się wydać odświeżoną wersję kultowego "November Rain", Czym różni się ona od oryginału?

Już w ten piątek, czyli dokładnie 11 listopada, na rynek trafi monumentalna reedycja dwóch kultowych albumów zespołu Guns N' Roses. Use You Illusion I & II, bo to o nich mowa, miały swoją premierę tego samego dnia, czyli 17 września 1991 roku i okazały się być jednymi z najlepszymi wydawnictw, jakie ujrzały światło dzienne w latach 90., tak bardzo zdominowanych przez grunge. Obie płyty spotkały się z uznaniem krytyków, osiągnęły także duży sukces komercyjny. Teraz, ponad trzydzieści lat później, Gunsi postanowili powrócić do świata Use Your Illusion, aby zaprezentować zupełnie nowe, bardzo wyjątkowe wydanie. W Polsce będą dostępne następujące formaty: Super Deluxe Seven-CD + Blu-ray, 4LP, 2LP, 2CD oraz 1CD. W każdym wydaniu Use Your Illusion I & II po raz pierwszy w historii zostały na nowo zremasterowane z zarejestrowanych w wysokiej rozdzielczości 96kHz 24-bitowych nagrań z oryginalnych taśm, półcalowych analogowych masterów. Każda z wersji będzie dostępna także w serwisach cyfrowych.

Nowa wersja "November Rain" od Guns N' Roses! Czym się różni od oryginału?

Zespół już od jakiegoś czasu raczy fanów muzycznymi przedsmakami wydawnictwa. Do tej pory mieliśmy okazję posłuchać niepublikowanych dotąd nagrań live z wykonania You Could Be Mine, które miało miejsce w Nowym Jorku, w Ritz Theatre 16 maja 1991 roku i Double Talkin' Jive, które zostało zarejestrowane w Las Vegas, w Thomas & Mack Center 25 stycznia 1992 roku.

Teraz przyszedł czas na mocne uderzenie, czyli publikację nowej wersji prawdziwego klasyka - kompozycji November Rain! Zespół podzielił się nią z fanami w piątek 4 listopada - czym różni się ona od oryginału? Po raz pierwszy w studiu zebrana została prawdziwa, licząca pięćdziesiąt osób orkiestra, którą zaaranżował i drygował zdobywca nagrody Grammy, kompozytor Christopher Lennertz. Partia orkiestry została nagrana już w ubiegłym roku. Do tej pory, słuchając November Rain w wersji studyjnej, słyszymy dźwięki orkiestry i partie smyczkowe, stworzone osobiście przez muzyków Guns N' Roses w studio na... syntezatorze. Choć na pozór wersja z 2022 roku nie różni się niczym od oryginału, to wsłuchując się w kompozycję da się wyraźnie wyłapać znaczne bardziej uwypukloną rolę orkiestry, co jeszcze bardziej nadaje November Rain statusu podniosłej ballady. Nowy miks, za który odpowiada Steven Wilson, sprawia, że brzmienie orkiestry jest dużo bardziej wyraźne, szczególnie w kultowym outro. Posłuchaj November Rain (2022 Version) poniżej!

Najpierw były łzy, ale liczy się finał. Agnieszka Chylińska w Esce Rock