Green Day świętuje 25-lecie albumu Nimrod! Kiedy ukaże się ekskluzywne wydanie krążka?

i

Autor: Billie Joe Armstrong/agefotostock/East News Green Day i rocznicowe wydanie "Nimrod"

Green Day świętuje 25-lecie albumu "Nimrod"! Kiedy ukaże się ekskluzywne wydanie krążka?

2022-10-17 10:25

W piątek 14 października swoje dwudzieste piąte urodziny obchodził piąty album studyjny Panów z Green Day, czyli krążek "Nimrod". Muzycy zdecydowali się nie zostawić fanów z niczym i oficjalnie zapowiedzieli wydanie specjalnie płyty. Co wiadomo na jej temat? Kiedy się ukaże? Jak brzmi zapowiedź, czyli wersja demu numeru "You Irritate Me"?

Lata 90. to kluczowy okres w karierze grupy Green Day. W 1994 roku ukazał się jej trzeci, jak się okazało przełomowy, album studyjny, zatytułowany Dookie. Wydawnictwo to osiągnęło ogromny sukces, zostało nagrodzone Grammy za Najlepszy Album Alternatywny, a dziś uważa się je za kluczowe dla pop punkowego brzmienia. Już rok później ukazał się się krążek Insomanic, który, choć nie powtórzył sukcesu poprzednika, to został doceniony za nieco cięższe brzmienie i ambitne teksty. Po jego wydaniu zespół uznał, że ich następny projekt musi się różnić od poprzedników. Rezultatem tych eksperymentów była płyta Nimrod, która pokazała nieco zmienione brzmienie, utrzymane w klimacie nie tylko pop punku, ale też soft rocka, hardcore'u, a nawet folku i akustyki, czego najlepszym przykładem jest wydany jako singiel numer Good Riddance (Time of Your Life). 

Green Day świętuje 25-lecie albumu "Nimrod"

W piątek 14 października minęło dokładnie 25 lat od wydania płyty. To właśnie tego dnia zespół ogłosił, że już 27 stycznia 2023 roku ukaże się wydanie specjalne krążka! Boks składać się będzie z trzech płyt - oryginalnego albumu, CD z wcześniej niepublikowanymi demówkami, na której znajdą się trzy nigdy wcześniej niepublikowane numery, oraz zapisu koncertu w Philadelphia Electric Factoryktóry miał miejsce 14 listopada 1997. Poszczególne formaty zawierać będą dodatkowe gadżety - wydanie na CD wzbogacone zostało o książeczkę, naszywki i przepustkę za kulisy, wersja na winylu zaś zawierać będzie dodatkowo książeczkę, plakat, naszywki, ekskluzywną matę antypoślizgową i pamiątkową przepustkę za kulisy. 

Eska Rock: wywiad z Nothing But Thieves

Kto irytuje Green Day?

Także w piątek 14 października zespół podzielił się z fanami niewydanym wcześniej kawałkiem. Mowa o wersji demo numeru You Irritate Me, która promuje nadchodzącą edycję specjalną Nimrod.