Paul McCartney

i

Autor: Wikimedia Commons/Raph_PH, Associated Press/East News

Wiadomości

Gitara Paula McCartneya odnalazła się po ponad 50 latach. Muzyk odwdzięczył się pokaźną nagrodą pieniężną

2024-04-03 11:05

Po ponad pół wieku Paul McCartney odzyskał gitarę basową, na której skomponował pierwsze przeboje The Beatles. W ramach podziękowania, przekazał rodzinie, która odnalazła instrument, pokaźną nagrodę pieniężną. Nie może to dziwić. Wspomniana gitara jest warta obecnie ok. 10 milionów funtów.

Skradziona gitara wróciła po latach do Paula McCartneya

Po ponad 50 lat odnalazła się gitara basowa Paula McCartneya, na której skomponował przeboje z początków kariery The Beatles, jak chociażby "She Loves You", "Love Me Do" czy "All My Loving". Muzyk kupił ją w 1961 roku w Niemczech. Gitara, firmy Höfner, została mu jednak skradziona w październiku 1972 z furgonetki zaparkowanej w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Potem ślad po niej zaginął... I to na długie lata.  

Gitary, określanej jako "najbardziej ikoniczny instrument muzyczny wszechczasów", poszukiwała specjalna grupa The Lost Bass Project.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

W 2023 roku nagłośniła ona poszukiwania. Wystosowany apel przyniósł ostatecznie oczekiwany efekt. W trakcie porządków gitarę na strychu odnalazła 52-letnia Cathy Guest, mieszkanka Hastings na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. 

Kobieta tłumaczyła, że złodziej sprzedał instrument właścicielowi pubu, a później gitara basowa McCartneya została podarowana jej nieżyjącemu już mężowi. I stąd właśnie znalazła się na strychu. 

Jak informuje "The Sun", Paul McCartney w ramach podziękowań za odnalezienie instrumentu przekazał rodzinie Guest dość pokaźną nagrodę finansową. Nie wiadomo, ile ona dokładnie wyniosła. Brytyjski dziennik zdradził tylko, że chodzi o sześciocyfrową kwotę, czyli co najmniej 100 tys. funtów (to oznacza minimum pół miliona złotych).

Osiągnęli porozumienie, a rodzina otrzymała bardzo znaczące wynagrodzenie w ramach podziękowania. Sir Paul wyraził także swoją wdzięczność Cathy i jej rodzinie – czytamy na łamach "The Sun". 

Na sam koniec warto dodać, że gitara basowa McCartneya warta jest dziś ok. 10 milionów funtów. 

Oto najsmutniejsze piosenki w historii muzyki [TOP10]: