Elton John sprzedał swoje pamiątki. W ramach aukcji udało się zebrać ponad 20 mln dolarów

i

Autor: Yui Mok/Press Association/East News

Wiadomości

Elton John sprzedał swoje pamiątki. W ramach aukcji udało się zebrać ponad 20 mln dolarów

Ogromna kolekcja pamiątek i dzieł sztuki, która należała do Eltona Johna, trafiła pod młotek. Wszystko sprzedało się w ekspresowym tempie. A kwota, którą udało się uzyskać również robi ogromne wrażenie. Organizatorzy aukcji poinformowali, że mowa o ponad 20 mln dolarów.

Elton John sprzedał swoje pamiątki. Kwota robi ogromne wrażenie!

Elton John, jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki, postanowił sprzedać pamiątki oraz dzieła sztuki, które zgromadził przez lata w swojej rezydencji znajdującej się w Atlancie. Najpierw sprzedał wspomniany apartament, później pora przyszła na bardzo cenne rzeczy. 

W lutym nowojorski dom aukcyjny Christie’s zorganizował aukcję "The Collection of Sir Elton John", która... cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Spodziewano się, że suma, która uda się uzyskać ze wszystkich aukcji wyniesie ok. 10 mln dolarów. Jak się okazało: było to dość duże niedoszacowanie. Cała akcja, na którą złożyły się dwie aukcje na żywo, a także sześć licytacji internetowych, przyniosła łącznie dochód w wysokości 20,5 mln dolarów. 

Radio Eska Rock: 10 złotych myśli klasyków rocka. To ponadczasowe sentencje

Zdecydowanie największe poruszenie wywołał tryptyk "Flower Thrower" autorstwa Banksy'ego z 2017 roku. Obraz przedstawiający zamaskowanego mężczyznę, który rzuca bukiet kwiatów, został sprzedany za 1,9 mln dolarów. 

Obraz Banksy’ego

i

Autor: mat. prasowe/Christie’s

Nowego właściciela znalazła także m.in. para okularów przeciwsłonecznych Sir Winston Eyewear z białymi oprawkami pochodząca z 1975 roku. Nabywca zapłacił aż 22 tys. dolarów, chociaż prognozowano, przed rozpoczęciem aukcji, kwotę... 11 razy niższą. Fortepian Johna został sprzedany natomiast za ponad 200 tys. dolarów. 

Głębiej do kieszeni trzeba było sięgnąć, jeśli chciało się wygrać aukcję, na której wystawiono srebrne buty na platformie artysty, w których występował w latach siedemdziesiątych. 94,5 tys. dolarów - tyle właśnie kosztowały. Kwota robi wrażenie. Zwłaszcza, jeśli porówna się ją z tą prognozowaną na początku. A było to "tylko" 5 tys. dolarów. 

Ponadto udało się sprzedać chociażby jedwabne koszule Versace, obrazy Keitha Haringa, diamentowy wisiorek z napisem "Bitch is Back" czy samochód Bentley Continental z 1990 roku. 

Srebrne buty Eltona Johna

i

Autor: mat. prasowe/Christie’s

Elton John pożegnał się ze sceną

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku, w Sztokholmie, Elton John zakończył trasę koncertową "Farewell Yellow Brick Road", która wieńczyła jego karierę sceniczną trwającą ponad pięć dekad. Nie oznacza to jednak końca kariery w ogóle. W ubiegłym roku pojawiły się informacje, że muzyk zamierza pracować nad kolejnym albumem. Dyskografię Eltona Johna zamyka, wydana w 2021 roku, płyta "The Lockdown Sessions". 

Wciąż na nich czekamy! Ci artyści jeszcze nigdy nie zagrali w Polsce: