Czy Polska jest gotowa na takie koncerty? Truchło Strzygi i Siksa ruszają w trasę

i

Autor: Left Hand Studios / materiały prasowe od lewej: Siksa i Gambit (wokalista Truchła Strzygi)

Czy Polska jest gotowa na takie koncerty? Truchło Strzygi i Siksa ruszają w trasę

2022-09-20 13:42

To będzie z pewnością najbardziej zaskakujące, nietypowe i wyznaczające nowe granice gatunków muzyki wydarzenie. Koncerty każdej z tych gwiazd są wyjątkowe same w sobie, a co wyjdzie z takiej mieszanki? Sami jesteśmy bardzo ciekawi. Jedno wiemy na pewno: ortodoksyjni fani metalu mogą się obrazić, za to ci, którzy lubią przesuwać granice będą zachwyceni.

Awangardowa noise-punkowa Sika to osobowość, która na scenie występuje najczęściej jedynie z towarzyszeniem basisty - Piotra Buratyńskiego. Jej koncerty to raczej dwuosobowe przedstawienia, gdzie basowe eksperymenty są tłem dla opowieści artystki o jej życiu i postrzeganiu rzeczywistości. Jest ostra, bezkompromisowa i strzela bez litości słowami i dźwiękami w seksizm, toksyczną męskość i ich wszystkie przejawy. Podczas występu na OFF festiwalu w 2017 roku wieszczyła rewolucję dziewczyn.

Truchło Strzygi to objawienie na scenie black metalowej. W przeciwieństwie do innych popularnych składów wrócili do korzeni i zanurzyli się w brudnych, punkowych inspiracjach. O ich popularności zadecydowały także polskie teksty, których klimat przypomina opętańczo-diabelską lirykę Romana Kostrzewskiego, pomieszaną z apokaliptycznymi wizjami pierwszych nagrań Moskwy. Świat się pali, nie ma nadziei, pora umierać, a to wszystko wśród ognia, ryku gitar i kanonady perkusji.

Przy okazji tej trasy pojawią się także goście. Warto na nich zwrócić uwagę, bo każdy z zespołów jest w jakiś sposób nietypowy. „Żarty się skończyły” to trasa, która od początku ma denerwować, drapać, wytrącać z ram i porządku. Zatem samo połączenie Siksy i Truchła Strzygi to za mało. Dołącza do nich Armagh, którego muzykę można porównać do starego Celtic Frost i Venom.

Kolejną ciekawostką jest Swayzee. To warszawski zespół łączący punk z glam rockiem, a do tego piszący piosenki tak, by wychodziły jak najbardziej przebojowo. Są jakby drugim biegunem tej samej baterii, ale nie dajcie się zwieść: tej cukierek potrafi też być kwaśny i ostry.

Wreszcie piątym składem, który będzie gościnnie grać na trasie „Żarty się skończyły” jest Wij. Pod tą krótką nazwą, nawiązującą zresztą do noweli Michaiła Gogola (gorąco polecamy ekranizację z 1967 roku), kryje się trio grające ciężkiego rocka, nawiązującego do wczesnych płyt Black Sabbath, Ice Cross i innych pionierów mocnego brzmienia i mrocznych historii w muzyce.

Trasa „Żarty się skończyły” - Truchło Strzygi, Siksa oraz goście – gdzie i kiedy zagrają?

20.10 - Wrocław, Akademia

21.10 - Kraków, Kamienna 12

22.10 - Krosno, Iron

23.10 - Lublin, Zgrzyt

24.10 - Łódź, Wooltura

25.10 - Bydgoszcz, Mózg

26.10 - Gdynia, Ucho

27.10 - Szczecin, Kosmos (bez Siksy)

28.10 - Poznań, U Bazyla

29.10 - Katowice, P23

30.10 - Warszawa, Progresja 

Na ostatnim koncercie mają pojawić się dodatkowi goście. Jak na razie nie ujawniono jednak, kto się pojawi.