Legendarny koncert Creedence Clearwater Revival z Royal Albert Hall doczekał się oficjalnego wydania!

i

Autor: Materiały prasowe Niespodzianka dla fanów Creedence Clearwater Revival

Creedence Clearwater Revival - legendarny koncert grupy z Royal Albert Hall już w sprzedaży!

2022-09-19 16:16

Poszukiwany przez fanów, osławiony występ Creedence Clearwater Revival, który odbył się w kwietniu 1970 roku w londyńskiej Royal Albert Hall, w końcu doczekał się oficjalnego wydania.

Imienny debiutancki album Creedence Clearwater Revival z 1968 roku przedstawił światu grających na gitarze braci Johna i Toma Fogerty, perkusistę Douga Clifforda i basistę Stu Cooka - czterech młodych mężczyzn z El Cerrito, z okolic zatoki San Francisco. Choć zespół powstał w miejscu i czasie, w których na porządku dziennym były psychodeliczne wizje, nie poddali się trendom, lecz sięgnęli do bogatego, tradycyjnego nurtu amerykańskiej muzyki, łączącego blues, country, rockabilly, gospel, folk i R&B. W trakcie krótkiej kariery (1968-1972) Creedence cieszyli się nieporównywalnym okresem kreatywności, wydając siedem studyjnych płyt, z których dwie dotarły na szczyt list sprzedaży. Ponadto umieścili 14 singli w top 10 listy sprzedaży. Zagrali też ponad 150 koncertów, będąc jedną z gwiazd festiwalu Woodstock. Muzyka Creedence Clearwater Revival do dziś ma się dobrze. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat ich utwory pojawiły się w najpopularniejszych filmach („Wyprawa do dżungli”, „Czwarta władza”, „Rekiny wojny”, „Legion samobójców”), programach telewizyjnych („The Voice”, „The Strain”, „Good Girls Revolt”) i grach wideo („Call of Duty”, „Mafia III”, „Watch Dogs II”, „Crackdown 2”), pozwalając nowemu pokoleniu fanów odkrywać utwory takie jak Fortunate Son, Bad Moon Rising i Have You Ever Seen The Rain. Piosenki kapeli mają 9,4 milionów tagów w serwisie Shazam. Płyty Creedence Clearwater Revival rozeszły się natomiast w 30 milionach egzemplarzy w samych tylko Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku Creedence zdobyli diamentowy certyfikat za 10 milionów sprzedanych sztuk kompilacji Chronicle: The 20 Greatest Hits z 1976 roku.

Co tam w środku gra? Keith Richards

Legendarne show doczeka się oficjalnego wydania

Przez lata krążyły plotki o legendarnym show. Wszystko zaczęło się w 1980 roku, kiedy ukazała się płyta zatytułowana The Royal Albert Hall Concert. Materiał nie pochodził jednak z Londynu, lecz był zapisem show ze stycznia 1970 roku w Oakland Coliseum w Kalifornii. Dopiero teraz rzeczywisty zapis koncertu z Royal Albert Hall ukazał się na CD i winylu. Premiera miała miejsce 24 sierpnia. Podczas niezapomnianego wieczoru, grupa Creedence Clearwater Revival wykonała takie klasyki jak Fortunate Son, Proud Mary, Born on the Bayou czy Travelin’ Band.

Legendarny koncert Creedence Clearwater Revival z Royal Albert Hall doczekał się oficjalnego wydania!

i

Autor: Materiały prasowe Okładka albumu

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '60?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się siostra zamordowanej w Motelu Bates Marion, jak się okazuje, główna bohaterka “Psychozy” (1960)?