Była fotografka Guns N' Roses oskarża zespół! Chodzi o naruszenie prawa autorskich i molestowanie seksualne

i

Autor: Materiały prasowe Była fotografka formacji wysuwa poważne oskarżenia!

Była fotografka Guns N' Roses oskarża zespół! Chodzi o naruszenie prawa autorskich i molestowanie seksualne

2023-11-15 9:31

Widzieliście w mediach w ostatnim czasie zdjęcia Guns N' Roses? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ich autorką jest, była już, fotografka zespołu, Katarina Benzova. Kobieta nie współpracuje z już formacją, a do tego zdecydowała się złożyć przeciwko niej pozew do sądu. W tle oskarżenia o łamanie praw autorskich i molestowanie seksualne...

Wielu fanom Guns N' Roses nazwisko Katarina Benzova raczej nie będzie obce. To właśnie ono widnieje, gdy sprawdzimy, kto jest autorem zdjęć z ostatnich tras koncertowych zespołu. Kobieta była fotografką grupy w latach 2010-2022 i uwieczniła około 364 koncerty! Niestety, w ubiegłym roku formacja zakończyła współpracę z Benzovą, a odbywa się to w niezwykle nieprzyjemnej i wrogiej atmosferze, pełnej wzajemnych, momentami niezwykle poważnych, oskarżeń...

Guns N' Roses - 5 ciekawostek o albumie 'Appetite for Destruction" | Jak dziś rockuje?

Fotografka pozywa Guns N' Roses

W sobotę 11 listopada do sądu w Kalifornii trafił pozew, sygnowany nazwiskiem Benzovej. Twierdzi ona, że zespół i jego pracownicy dopuścili się licznych przypadków naruszania praw autorskich "poprzez powielanie, publiczne wyświetlanie, dystrybucję, tworzenie dzieł pochodnych i posiadanie zdjęć Benzovej do licencji i sprzedaży na publikacje dla osób trzecich po wygaśnięciu jakiegokolwiek prawa do tego".

To jednak nie koniec. fotografka oskarżyła menedżera Gunsów, Fernando Lebeisa o to, że ten wielokrotnie robił w jej kierunku aluzje o charakterze seksualnym, co jest jedną z form słownego molestowania seksualnego. Prześladowanie miało się rozpocząć w 2016 roku, gdy Lebeis objął stanowisko i trwać aż do momentu, gdy zerwano współpracę z Benzovą. Fotografka daje do zrozumienia, że menedżer grupy liczył na relację z nią, a gdy ta odrzuciła zaloty, ten stał się wobec niej agresywny i wrogo nastawiony, poniżał ją, ośmieszał, aż w końcu obniżył pensję, podczas tras umieszczał w tanich hotelach i domagał się samodzielnej zapłaty rachunków za nie. Ostatecznie w ubiegłym roku doszło do wypowiedzenia umowy fotografce.

Guns N' Roses odpowiada na pozew!

Zespół przesłał do redakcji portalu Loudwire oświadczenie, w którym odpowiada na pozew fotografki. Wynika z niego, że konflikt rozpoczął się, a oskarżenia zaczęły się pojawiać tuż po tym, gdy zdecydowano się zakończyć współpracę z Benzovą. Formacja zapewnia, że przez te wszystkie lata kobieta była traktowana szczególnie dobrze, jej pozew traktuje wyjątkowo poważnie, jednak "wszystkie dowody wskazują, że oskarżenia te są kategorycznie i jednoznacznie fałszywe". Grupa dodaje, że to ona jako pierwsza, już w październiku, pozwała Benzovą w sprawie o fałszywe dochodzenie w sprawie praw własności do fotografii.

Zespół powołuje się w piśmie na umowy i kontrakty, podpisane przez fotografkę, w których ta zgadza się na przekazanie praw autorskich do swoich zdjęć na rzecz Waterhead International, Inc., która zarządza trasami Guns N' Roses.