11.10.2013 (20:00)

Tomasz Makowiecki "Moizm"Tomasz Makowiecki wraca z wyjątkowym materiałem. "Moizm", najnowsza płyta artysty, to zbiór hipnotyzujących, elektronicznych kompozycji, które przy okazji okazują się pięknymi utworami.

„To najbardziej bezkompromisowa i osobista rzecz, jaką do tej pory zrobiłem” – mówi Tomek o swojej nowej płycie "Moizm". Poprzedni album Makowieckiego nosił tytuł „Ostatnie wspólne zdjęcie” i ukazał się w 2007 roku. Tak dawno, że można by pomyśleć, iż w jego tytule kryła się zła wróżba. Ale to nie znaczy, że muzyk próżnował. Udzielał się wokalnie wraz z Moniką Brodką w efemerycznym projekcie Silver Rocket; współtworzył supergrupę NO!NO!NO! z muzykami Myslovitz, wyprodukował płytę “Muzyka z serca 2012”, gdzie miał okazję komponować utwory i współpracować z kilkunastoma osobowościami sceny muzycznej i filmowej, m.in. z Adamem Nowakiem, Zbigniewem Wodeckiem czy Arturem Rojkiem; a także nagrywał i koncertował z Danielem Bloomem, cenionym twórcą muzyki filmowej. A to tylko część z jego aktywności w ostatnich latach.

Płyta "Moizm" narodziła się z wielogodzinnych jam sessions w drewnianej chacie na Kaszubach, a potem przez trzy lata była dopieszczana przez Makowieckiego w jego domowym studiu, które z czasem zdominowane zostało przez syntezatory i instrumenty elektroniczne, będące główną inspiracją dla jego najnowszych kompozycji. Jak sugeruje tytuł “Moizm”, nowa płyta to bardzo autorski materiał: Makowiecki jest kompozytorem większości utworów, sam też produkował album. Tylko teksty oddał do napisania swoim przyjaciołom o pokrewnej wrażliwości, do których ma pełne zaufanie, w tym Marka Jałowieckiego (znanego z formacji Delons i Generał Stilwell, ale również jako autora „Peggy Brown” spopularyzowanej przez Myslovitz) i Graftmanna (Graftmann, Miss Polski), który napisał teksty do utworów anglojęzycznych. Jedną z inspiracji dla płyty jest credo literackie Krzysztofa Jerzego Cichosza z 1989 roku “Wyznanie Moizmu”, które przedstawia moizm jako prywatną religię wolności. I taka jest własnie nowa płyta Makowieckiego: świadoma, bezkompromisowa, progresywna i osobista. 

Tracklista Tomasz Makowiecki "Moizm": 

1. Dziecko księżyca
2. Your foreign books
3. Holidays in Rome
4. What's new in heaven
5. A Summer sale
6. Na szlaku nocnych niedopałków
7. Zabierz mnie
8. Las i beton
9. Ostatni brzeg
10. Ostatni brzeg II
 NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz