Anna Skalik

13.08.2014 (17:09)

Rockowe kawałki zainspirowane znanymi znanymi postaciami z rockowego światka (i nie tylko). CZ. I. [VIDEO]Autorzy rockowych kawałków często podczas pracy inspirują się otaczającą ich rzeczywistością. Komponują muzykę, piszą słowa numerów w oparciu o zdarzenia z ich życia. Często inspiracją stają się inne osoby - także gwiazdy rocka. EskaROCK.pl przedstawia wybrane numery inspirowane znanymi postaciami rockowego światka - i nie tylko.

Numery zainspirowane postaciami z rockowego świata (i nie tylko) - EskaROCK.pl przedstawia listę kawałków, które zostały zainspirowane różnymi znanymi osobami - gwiazdami rocka, ale też po prostu celebrytami. Jest bardzo wiele kawałków, stworzonych w odpowiedzi na czyjeś zachowania czy wypowiedzi.

W muzycznym świecie często zdarza się, że piosenki powstają jako forma polemiki z kimś, lub odpowiedzi na konkretne zdarzenia. Właśnie takie numery prezentujemy wam Poniżej, wraz z krótkim opisem, jak i dlaczego doszło do ich powstania.

radio internetowe online, muzyka online, muzyka za free

1. Foo Fighters - I'll Stick Around

Numer zainspirowany Coutney Love i Kurtem Cobainem. Dave Grohl, który nigdy nie krył swojej niechęci do Courtney, w jednym z wywiadów dla Rolling Stone zdradził, że numer ten jest wyrazem jego bezradności w odniesieniu do czyjejś śmierci. W tekście padają słowa, w których Grohl wyraża zaskoczenie, że tylko on widział szaleństwo Kurta. Mówiło się, że słowa te odnosiły się do Curtney, jednak w tym samym wywiadzie Grohl temu zaprzeczył.
 2. Gwen Stefani -
Hollaback Girl

Wokalistka zespołu No Doubt napisała numer Hollaback Girl w odpowiedzi na słowa... Courtney Love. Love, o której powyżej już wspomnieliśmy, przez wiele lat zgromadziła sobie wielu wrogów. Naraziła się też Gwen Stefani, mówiąc w jednym z wywiadów: Bycie sławnym jest jak bycie w liceum. ale ja nie jestem zainteresowana byciem cheerliderką. nie jestem zainteresowana byciem taką Gwen Stefani. Ona jest cheerliderką. Stefani odpowiedziała na to numerem nawiązującym do tematu cheerliderek. Kawałek przez kilka tygodni utrzymywał się na szczytach list przebojów. Numer niestety nie jest utrzymany w zbyt rockowej konwencji, ale piszemy o nim ze względu na postać, która go zainspirowała.3. Hole - Violet.

I znowu pojawia się Courtney Love. Tym razem to nie ona stała się inspiracją do napisania jakiegoś numeru, ale sama go stworzyła, odwołując się do swojego byłego partnera - Billy'ego Corgana z The Smashing Pumpkins.
4. The Beatles - Dear Prudence

Podczas koncertów The Beatles w Indiach w 1967 towarzyszyły im Mia Farrow i jej siostra Prudence. Dla tej drugiej John Lenon skomponował numer, zatytułowany po prostu Dear Prudence. Kawałek miał pomoc jej w depresji.
5. John Lennon - How Do You Sleep?

Numer Lennona z 1971, z albumu Imagine. Podobno wiele fragmentów tekstu odnosi się do Paula McCartneya, który wcześniej kilka miesięcy wcześniej wydał solową płytę Ram. Podobno znalazły się na niej słowa atakujące Lennona. Sam McCartney przyznał, że w rzeczywistości tak było. Wtedy też, w odpowiedzi, Lennon wydał swój numer How Do You Sleep?
6. Nine Inch Nails - Starf****** Inc. (Stars****** Inc.)

Numer, znany pod dwoma tytułami, powstał na krótko po tym, jak Trent Reznor współpracował z Marylinem Mansonem przy produkcji Antichrist Superstar. Muzycy nieźle się pokłócili, na tyle, że Reznot postanowił stworzyć wspomniany kawałek. Numer znalazł się na płycie The Fragile NIN. Koniec historii jest taki, że kiedy już panowie się pogodzili, Manson pojawił się nawet w wyprodukowanym potem klipie.
7. Coldplay - Fix You.

Chris Martin stworzył ten numer z myślą o swojej żonie, Gwyneth Paltrow, która przeżywała śmierć swojego ojca. Numer pochodzi z z albumu X&Y Coldplay, wydanego w 2005.8. INXS - Suicide Blond.

Jeden z najbardziej znanych numerów INXS być może nie powstałby, gdyby... Kylie Minogue nie zafarbowała włosów na blond. Wszystko z powodu pracy nad jednym z filmów w 1989.>>> Rockowy soundtrack do 50 Twarzy Grey'a. Zobacz listę na EskaROCK.pl <<<

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • 10 Miles to safety czyli 4 odcinek SuperNerda

  2019-12-09
  Przybyła Apokalipsa, a twój cel jest prosty: przejdź 10 mil aby dotrzeć do bezpiecznego miejsca w nieograniczonym, generowanym losowo świecie opanowanym przez Zainfekowanych i wypełnionym narzędziami i bronią.
 • Orange Warsaw Festival 2020 - LINE-UP, BILETY

  2019-12-09
  Orange Warsaw Festival 2020 oficjalnie ogłosili pierwsze szczegóły. Sprawdźcie, kto wystąpi w Warszawie podczas festiwalu, który co roku ma rekordową frekwencję.
 • Czy to źle, że Mötley Crüe wracają na scenę? Joe Elliott z Def Lepard odpowiada

  2019-12-09
  Po sukcesie filmu 'Brud', grupa Mötley Crüe znowu była na językach wszystkich. Widać, że po sukcesie filmu, zespół doszedł do wniosku, że warto powrócić i zagrać kilka koncertów po USA. Znamy już daty koncertów oraz zdanie kolegów z innych zespołów.
 • Musical o Jacksonie sugeruje, że to srebrna rękawiczka odpowiadała za molestowanie dzieci

  2019-12-09
  Kontrowersje związane z postacią Michaela Jacksona nie cichną i jak widać, cały czas pojawiają się różne rzeczy, które poruszają temat molestowania dzieci. Tym razem pojawił się musical, który w absurdalny sposób, tłumaczy całą sytuację.
 • Najbardziej dochodowe trasy koncertowe w 2019 roku. Kto zarobił najwięcej?

  2019-12-09
  Ujawniono ranking najbardziej dochodowych tras koncertowych 2019 roku. Sprawdźcie, kto w mijającym roku rozdawał karty na scenach i zarobił najwięcej na koncertach.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz