AI

i

Autor: Materiały prasowe

wiadomości

Jak inteligentne technologie do noszenia zrewolucjonizują naszą przyszłość?

2024-04-30 14:11

W najnowszym odcinku Decoded, Anna Stewart z CNN obserwuje, jak wereables, czyli inteligentna technologia noszona zmieni sposób, w jaki żyjemy, komunikujemy się i wchodzimy w interakcje. Od robotycznych ramion, po szpilki napędzane sztuczną inteligencją - Stewart odkrywa, czym są wereables i w jaki sposób ich potencjał może kształtować nasze życie w przyszłości.

Czym są wereables? Większość ekspertów zgadza się, że inteligentne urządzenia do noszenia to technologia wyposażona w czujnik do zbierania danych oraz posiadająca zdolności obliczeniowe. Musi to być urządzenie podłączone do sieci, które będzie integrować się z normalnym życiem użytkownika, w celu poprawy jego doświadczeń. Profesor Esther Rodriguez-Villegas, Dyrektor Wearable Technologies Lab na Imperial College London, mówi o przeznaczeniu tej technologii: „Przede wszystkim może być wykorzystywana w obszarach takich jak sport czy opieka medyczna. Obecnie jest używana w produkcji i niebezpiecznych środowiskach pracy, w celu poprawy bezpieczeństwa. Zatem w przyszłości zobaczymy coraz więcej jej zastosowań."

Profesor Steve Mann z Uniwersytetu w Toronto, który w latach 70. stworzył okulary eXtended Reality (XR) i został nazwany "ojcem technologii ubieralnych", wyjaśnił, co składa się na dobrą technologię do noszenia: „Technologia noszona powinna integrować nas z otoczeniem, z naszym środowiskiem. Jeśli inteligentne urządzenie odciąga cię od rzeczywistości, na przykład, gdy zakładasz je w swoim salonie i tracisz kontakt z otoczeniem, to jest w pewien sposób bezużyteczne dla człowieka ".

Mellina: Jakie zawody czeka śmierć? Prof. Przegalińska o sztucznej inteligencji

Przyszłość urządzeń wearables jest obecnie kształtowana przez kolejną ogromną falę technologiczną - sztuczną inteligencję. Firma Humane, której współzałożycielami jest małżeństwo Imran Chaudhri i Bethany Bongiorno, wykorzystuje tę rewolucję, aby jeszcze bardziej zintegrować technologię noszoną z naszym codziennym życiem dzięki AI Pin. Chaudhri opowiada o produkcie: „AI Pin narodził się jako zupełnie nowy typ urządzenia do noszenia, który daje nowe możliwości użyteczności, wolne od ekranu, rąk i aplikacji, co pozwoli wykonywać zadania w zupełnie inny sposób”.

Na Uniwersytecie Tokijskim Stewart spotyka profesora Masahiko Inami, który opracował zewnętrzne ramiona robotyczne z sześcioma dodatkowymi kończynami. Opisuje on, w jaki sposób jego dzieło zainspirowało różne osoby: „Nasz system wypróbowała tancerka baletowa. Powiedziała, że może tańczyć ponad godzinę, ponieważ dodatkowe kończyny ją inspirują. Ręce robota poruszają się w taki sposób, że kolejne ruchy tancerki są wywołane przez ruchy rąk robotycznych. To pobudza jej wyobraźnię do stworzenia kolejnej sekwencji.”

Stewart przymierzając robotyczne ramiona powiedziała: „To jest dziwne uczucie, ruch jest tak dobry, że pozwala poruszać się na wszystkie możliwe sposoby. Wyobrażam sobie te możliwości! Wszystkie rzeczy, które mogłabym zrobić”

W Szwecji Decoded przygląda się, w jaki sposób urządzenia wearables mogą funkcjonować nie tylko na ciele, ale także wewnątrz niego. Håkan Sahlen jest jednym z tysięcy Szwedów, którym wszczepiono mikroczipy pod skórę. W momencie gdy jego chip jest używany do dokonywania płatności, Sahlen odpowiada, że widzi przyszłość dla wszczepialnej technologii ubieralnej w opiece zdrowotnej: „W tej chwili możesz mierzyć rzeczy za pomocą smartwatcha, prawda? Ciśnienie krwi, zróżnicowany poziom cukru we krwi i tak dalej. Załóżmy, że zamiast tego masz go w swoim ciele i automatycznie otrzymujesz te informacje do swojego telefonu lub gdy pojawia się alert, jest on przesyłany do twojego lekarza”.

Na koniec Stewart podsumowuje swoje odkrycia: „Trudno sobie wyobrazić, dokąd zmierza technologia wereables. Od monitorów zdrowia po asystentów AI, potencjał jest nieskończony. Pytanie brzmi, jak ludzie zmienią się wraz z nim?”.

Cały odcinek do obejrzenia TU.

Materiały prasowe CNN.

 Riffy tych utworów gitarzyści najczęściej wyszukują w sieci: