Daniel Wardziński

06.01.2014 (14:10)

Legendy Rocka: Led Zeppelin - jak zrobić muzyczną rewolucję bez mediów? rockowy zespół wszechczasów?Kolejna odśłona Legend Rocka, w której nie może zabraknąć Led Zeppelin. Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj muzykę rockową bez wpływu Planta, Page'a, Jonesa i Bonhama.

Większość czytelników EskaROCK.pl z pewnością zgodzi się co do legendarnego statusu zespołu Led Zeppelin. To ich historia uzupełnia nasz cykl Legend Rocka.

Kiedy w końcówce lat 60. Jimmy Page, jeden z najlepszych gitarzystów w historii muzyki rockowej, zaczął organizować nową kapelę, nie zakładał zapewne, że stworzy ikonę.

Dzięki wsparciu Dusty Springfield, bardzo popularnej wówczas wokalistki pop, Led Zeppelin otrzymali bardzo intratny kontrakt z Atlantic Records, choć pierwsze lata ich działalności, nie były wcale usłane różami, a surowa krytyka debiutanckiego albumu sprawiła, że przez lata Robert Plant i spółka unikali kontaktu z mediami. Czas pokazał jednak, że na folkowym i bluesowym gruncie, przy udziale charyzmatycznego i niezwykle świeżego wówczas wokalu Planta, udało się stworzyć historyczne fundamenty dla hard rocka i heavy metalu.

Drugi album grupy rozwiał wszelkie wątpliwości, a na pierwszych miejscach list sprzedaży i list przebojów wyprzedzał nawet Abbey Road Beatlesów. Led Zeppelin znaleźli się na szczycie i pomimo zupełnie niekomercyjnych pomysłów takich jak blokada wydawania singli (autorzy uważali, że byłby to brak szacunku dla albumów jako całości). Już wówczas uzyskali status gwiazd rocka, którego nie utracili, aż do zakończenia działalności spowodowanej tragiczną śmiercią Johna Bonhama w październiku 1980 roku.

Kilkukrotne reaktywacje owocowały jedynie trasami koncertowymi. Dziewięć albumów nagranych w pełnym składzie stało się kanonem muzyki rockowej, a łączna sprzedaż na Świecie przekroczyła 300 milionów egzemplarzy.

 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Gene Simmons (KISS): nie da się wyżyć z grania rocka

  2020-10-27
  Gene Simmons od lat wygłasza swoje zdanie, które bywa mocno kontrowersyjne i często wywołuje dyskusje. Tym razem współzałożyciel KISS, wskazał prawdziwy zespół rockowy i doszedł do wniosku, że z rocka nie da się wyżyć.
 • Nowy Bond trafi tylko na platformy streamingowe? Ile w tym prawdy?

  2020-10-27
  Nowa odsłona przygód Jamesa Bonda, ma być zakończeniem występów jako agent 007 dla Daniela Craiga. Wiemy już, że film nie pojawi się w kinach w listopadzie, a planuje się, by przełożyć premierę na kwiecień 2021. Pojawiły się także plotki, że film pojawi się tylko na platformie streamingowej. Ile w tym prawdy?
 • Marilyn Manson wziął ślub. Kim jest wybranka artysty?

  2020-10-27
  Marilyn Manson znany jest z tego, że stara się trzymać swoje życie prywatne w tajemnicy. Okazuje się jednak, że nie wszystko da się ukryć przed opinią publiczną. Niedawno Nicholas Cage zdradził, że wokalista wziął ślub!
 • Frontman Toola ma mocny przekaz do antycovidowców

  2020-10-27
  Wokalista Toola, przyznał niedawno, że zmaga się z powikłaniami po koronawirusie. Maynard postanowił także wypowiedzieć się na temat ludzi, którzy deklarują się jako antycovidowcy.
 • Muzycy Metalliki, Red Hot Chili Peppers, producent Ozzy'ego i Post Malone jamowali razem (WIDEO)

  2020-10-27
  Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat i wygląda na to, że powrót do normalności jeszcze trochę zajmie. Muzycy postanowili, że nie będą bezczynie czekać i postanowili trochę pograć wspólnie.  
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz