Zamiast Grójeckiej park i wieżowiec? Ratusz pyta warszawiaków

i

Autor: PiotrZakrzewski/CC0/pixabay.com

Zamiast Grójeckiej park i wieżowiec? Ratusz pyta warszawiaków

2022-05-19 19:50

Niedawno opublikowany plan zagospodarowania przestrzennego wokół placu Zawiszy zaskoczy nie jedną osobę! Według koncepcji ratusza, fragment ulicy Grójeckiej zamieni się w park. Sama arteria ma odbić w stronę Alej Jerozolimskich. To jednak nie koniec nowości - wszystkie poznacie w dalszej części artykułu.

Po co te zmiany?

Nowy plan to nic nowego dla urzędników, ale dla mieszkańców już tak. Zaproponowany układ okolic placu Zawiszy wynika z polityki przestrzennej miasta. Jeśli taki plan zagospodarowania przestrzennego zostanie zrealizowany, to mieszkańcy Ochoty doczekają się dwukierunkowych Alej Jerozolimskich na całej długości. Teraz na kilkaset metrów przed placem wpadają w ulicę Niemcewicza, to powoduje dodatkowe korki. Dwukierunkowe Aleje to główne założenie zmian.

- Jeśli Aleje będą rozszerzone, to nie będzie pięciu ulic wlotowych na plac. Nasza propozycja jest taka, aby ulicę Grójecką "odgiąć" przed placem Zawiszy w kierunku Alej Jerozolimskich. Wtedy na całej długości Hotelu Sobieski, prawie do ulicy Dalekiej, pozostaje część terenu która nie jest układem komunikacyjnym. Tramwaj nadal będzie miał możliwość przejechać przez planowany park - zapewnia zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wanda Stolarska.

Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim

Powrót starych rogatek?

Urzędnicy zwracają uwagę, że wokół placu brakuje zieleni. To kolejny - ich zdaniem - argument za powstaniem parku w miejscu "odgiętej" Grójeckiej. Park będzie strefą wypoczynku, znaleźć mają się w nim fontanny oraz lokale usługowe. Jednym z pomysłów na ich umiejscowienie jest odbudowa starych rogatek miasta, które do 1942 roku stały przy placu Zawiszy. Obawy urzędników budził 130-metrowy budynek, który ma stanąć przy placu Zawiszy.

- Długo się zastanawialiśmy w jakiej formie i czy powinien stanąć ten wieżowiec. Rozmowy na jego temat trwały ponad cztery lata. Inwestor zmieniał koncepcję. Pierwszą decyzję wydano w 2006 roku. Taki budynek, mamy nadzieję, nie zdominuje tego miejsca. A może je podkreśli? - zastanawia się dyrektor Stolarska.

25 maja zaplanowano konsultacje online w sprawie koncepcji nowego układu Grójeckiej i okolic placu Zawiszy. Mogą wziąć w nich udział wszyscy mieszkańcy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Tymi autami jeździł prawie każdy z nas!

Pytanie 1 z 11
Kiedy zadebiutował Volkswagen Passat B5?
Źródło: Zamiast Grójeckiej park i wieżowiec? Ratusz pyta warszawiaków