Zmywarki i zamiatarki przed miejskim basenem

i

Autor: archiwum ZOM

Zamiast do kanalizacji - prosto na warszawskie ulice! ZOM znów wykorzytał wodę z basenów

2021-09-29 20:58

Zarząd Oczyszczania Miasta znów wykorzystał wodę ze stołecznych basenów do czyszczenia ulic! Nikt jednak nie ma o to pretensji, gdyż to woda, która i tak skończyłaby w kanalizacji. Baseny musiałyby się jej pozbyć w czasie corocznej przerwy technicznej. Dzięki Zakładowi Oczyszczania Miasta ta sama woda mogła zostać użyta podwójnie!

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Śmiszek: Unia ma mocniejsze karty niż polski rząd

Kolejna akcja, kolejne baseny

Po raz pierwszy wody z miejskich basenów ZOM użył w zeszłym roku. W akcji brało udział pięć placówek. W tym roku zgłosiło się już siedem basenów. - Łącznie udało się z tych basenów pobrać 2 mln 400 tys. litrów wody. To wystarczyło do napełnienia 250 zamiatarek i zmywarek - mówi Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta. Cała akcja nie mogłaby się udać, gdyby nie... strażacy!

- Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zapewniły pompy. Zamiatarki i zmywarki podjeżdżały jak najbliżej basenów, wtedy straż pożarna zanurzała pompę w wodzie, instalowała odpowiednie rury, podłączała do zamiatarki czy też zmywarki i zbiorniki były napełniane - opisuje Magdalena Niedziałek. Im więcej wody, tym lepiej, gdyż ZOM zajmuje się 1300 km ulic i torowisk w mieście. Sprzątać trzeba je raz w tygodniu.

Dla zdrowia i dla bezpieczeństwa

Wbrew pozorom chlorowana basenowa woda w sprzątaniu nie przeszkadza. Chlor jest substancją lotną i kiedy woda znajduje się w basenie - jest on do niej cały czas dodawany. Tymczasem ZOM pobiera wodę z basenów już kilka dni bo ich zamknięciu, dzięki czemu chloru są już w niej śladowe ilości.

Ulice trzeba sprzątać często nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów bezpieczeństwa.- Zwłaszcza teraz jesienią, kiedy na ulicę spadają liście, które po deszczu mogą być mokre, może pojawiać się błoto, to może stwarzać ryzyko poślizgu. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie ulic - mówi Magdalena Niedziałek. Do tego dochodzą kwestie zdrowotne, bo pył z zanieczyszczonych ulic wzbija się w powietrze, które my wdychamy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zamiast do kanalizacji - prosto na warszawskie ulice! ZOM znów wykorzytał wodę z basenów