„Zagnieść chleba z pajęczyną. Czym próbowano leczyć w dawnych czasach?

i

Autor: Domena Publiczna Fragment średniowiecznego manuskryptu dotyczący puszczania krwi

„Zagnieść chleba z pajęczyną". Czym próbowano leczyć w dawnych czasach?

2022-08-22 15:12

Badania uniwersytetu Cambridge przynoszą fascynujące wieści.

Bańki, pijawki, pajęczyna, psi smalec to tylko część popularnych niegdyś zabiegów i lekarstw, które miały mieć zbawienne działanie. Według podpartej badaniami naukowymi nowoczesnej medycyny bańki niespecjalnie pomagają na cokolwiek, terapia pijawkami może być metodą wspomagającą leczenie, ale nie zmienia zbyt wiele.

Istnieją badania potwierdzające brak jakichkolwiek leczniczych działań pajęczyny, a jeśli chodzi o psi smalec, nie tylko nie pomaga, ale jego pozyskiwanie i sprzedaż są zabronione. To po prostu znęcanie się nad zwierzętami. Niestety jeszcze w 2014 roku dziennikarze natrafiali w Polsce na ten problem.

Jan Borysewicz w Esce ROCK - o koncercie MTV Unplugged i nie tylko!

Tymczasem naukowcy pracujący w Bibliotece Cambridge opublikowali niedawno fascynujące wyniki swoich badań nad starymi księgami. Analizowali ponad 180 manuskryptów i odcyfrowywali zawartą tam wiedzę medyczną. Okazuje się, że wśród dawnych medykamentów nie brakowało rzeczy, które dziś mogłyby nas szokować.

Przykładem może być uzyskiwanie specjalnej maści. Do tego celu należało zabić szczeniaczka, wypchać go ślimakami i szałwią, a następnie opiekać na ogniu by wytopić tłuszcz. Inna receptura: upiec sowę, zmielić ją na proszek, zmieszać z niedźwiedzim sadłem i tak powstałą maścią nacierać chorego. W ramach prób leczenia katarakty średniowieczni znachorzy doradzali na przykład zmieszać zajęczy pęcherz z miodem, a następnie nakładać to na oko ptasim piórem przez kolejne trzy noce.

- Te metody przypominają nam o bólu i niepewności, jaka towarzyszyła ludziom w średniowieczu – mówi dr James Freeman.

Po opracowaniu przez naukowców manuskrypty mają trafić do wielkiej cyfrowej biblioteki i być powszechnie dostępne. To gratka nie tylko dla badaczy historii, bo oprócz ciekawego wglądu w przeszłość, przynoszą one bogate ilustracje odzwierciedlające średniowieczny kunszt artystów i wyobraźnię.