Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Wznowiono budowę Baltic Pipe. Jeszcze w tym roku do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego

2022-03-02 15:58

Jak poinformowała w komunikacie spółka GAZ-SYSTEM, Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe. Baltic Pipe to gazociąg, którym od października popłynie do Polski gaz z szelfu norweskiego.

Wznowiono budowę Baltic Pipe

Jeśli nie pojawią się żadne utrudnienia, to zgodnie z planem, gazociąg Baltic Pipe zostanie on uruchomiony 1 października 2022 r. Energinet, duński partner GAZ-SYSTEM w projekcie, może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.

Prace nad dwoma odcinkami (40-kilometrowym we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej w zachodniej Fionii) mają rozpocząć się niezwłocznie. Wcześniej zostały one wstrzymane z przyczyn związanych z ochroną środowiska. Nowe pozwolenie zostało rozszerzone o kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy oraz po jej zakończeniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z deklaracjami Energinet, utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu, co oznacza, że już 1 października tego roku do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego.

Według wstępnych analiz początkowa przepustowość gazociągu będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie najprawdopodobniej zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 AG należąca do rosyjskiego giganta gazowego - Gazpromu, w zeszłym roku zakończyła projekt o wartości 11 miliardów dolarów. Rurociąg o długości 1230 km nie rozpoczął jednak działalności komercyjnej, ponieważ czekał na certyfikację ze strony Niemiec. Jednak w zeszłym tygodniu w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę wstrzymano ten proces. Nowy gazociąg miał pompować błękitnego paliwo z Rosji do Niemiec.

Polskie sklepy z bronią przeżywają oblężenie
Źródło: Wznowiono budowę Baltic Pipe. Jeszcze w tym roku do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego