Ulica Środkowa

i

Autor: Małgorzata Gajewska

Woonerf na Środkowej jednak powstanie? Zaskakująca decyzja ministra kultury

2021-09-13 20:53

Od jakiegoś czasu w mediach głośno jest o odmowie uzgodnienia projektu woonerfu na Środkowej, wydanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Decyzja była o tyle zaskakująca, że jeszcze w 2018 roku konserwator dał zielone światło dla realizacji przedstawionego mu projektu. Wszystko zmieniło się w 2020 roku, kiedy ulica trafiła do rejestru zabytków.

samodezynfekującego się krzesła

Lata projektowania, miesiące niepewności

W 2017 roku ogłoszono wyniki organizowanego przez miasto konkursu na zagospodarowanie ulicy Środkowej. Rok później projekt ten zyskał akceptację zarówno stołecznego jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Już wtedy ulica widniała w ewidencji zabytków, a sam projekt stworzenia na niej woonerfu był - co najmniej - rewolucyjny.

- Projekt remontu ulicy zakłada, że stanie się ona jedną przestrzenią dla wszystkich użytkowników: pieszych, rowerów i samochodów. Nie ma ona charakteru prostoliniowego, tylko meandruje pomiędzy wyspami zieleni, co też wpłynęłoby na prędkość samochodów w tym rejonie - mówi Małgorzata Gajewska z Zarządu Rozbudowy Miasta.

W 2020 roku na wniosek lokalnego stowarzyszenia wojewódzki konserwator wpisał ulicę do rejestru zabytków. A to zdecydowanie zmieniło jej sytuację.- Wpis do rejestru zabytków chroni jej układ przestrzenny: podział na jezdnie, chodniki i pasy zieleni. Nie można tego dowolnie przekształcać dlatego, że ktoś tak chce. Każdy projekt, który zmienia układ przestrzenny, nie może zostać uzgodniony. To było głównym powodem odmowy zatwierdzenia projektu woonerfu na ulicy środkowej - mówi wojewódzki konserwator, Jakub Lewicki.

Miasto pod koniec czerwca odwołało się od decyzji konserwatora do ministra kultury. O decyzji urzędnicy poinformowali nas w poniedziałek wieczorem. Jak się okazuje, minister kultury odeśle decyzję do ponownego rozpatrzenia przez konserwatora.

Co dalej z woonerfem?

Z pewnością dotychczasowy projekt będzie musiał ulec zmianie. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie chronione rejestrem zabytków elementy ulicy. Pytanie - ile zostanie z idei woonerfu po wzięciu pod uwagę choćby dotychczasowego układu jezdnia-chodnik-pas zieleni. Miejscy urzędnicy podkreślają, że chcą rozmawiać z konserwatorem. - Zachęcam do tego, by woonerf był zrealizowany w innej części Pragi. My zwracaliśmy uwagę na zaniedbanie ulicy Środkowej, na zaniedbanie kamienic. Dla Pragi konieczne są gruntowne działania, a nie działania powierzchowne - mówi konserwator Jakub Lewicki.

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Woonerf na Środkowej jednak powstanie? Zaskakująca decyzja ministra kultury