Screen z nagrania na kanale The Pharaoh Nerd

i

Autor: Screen z nagrania na kanale The Pharaoh Nerd / YouTube

Ciekawostki

Władcy starożytnego Rzymu na obrazach AI. Zobaczcie, jak wyglądał Neron i Kaligula!

2023-11-08 14:21

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możemy wygenerować nie tylko dowolne obrazy na podstawie opisu, ale również odtworzyć wizerunki historycznych postaci. Odtworzenie wyglądu władców starożytnego Rzymu jest możliwe dzięki ich wizerunkom uwiecznionym na rzeźbach i monetach. Jeśli jesteście ciekawi jak zdaniem sztucznej inteligencji, wyglądali władcy starożytnego Rzymu, to zobaczcie wideo zamieszczone poniżej.

Spis treści

  1. Posągi w starożytnym Rzymie były kolorowe
  2. Władcy Cesarstwa Rzymskiego - obrazy sztucznej inteligencji

Posągi w starożytnym Rzymie były kolorowe

W muzeach i na fotografiach z Rzymu zobaczyć możemy posągi władców, którzy rządzi Cesarstwem Rzymskim. Marmurowe popiersia i rzeźby władców z okresu starożytnego Rzymu są niezwykle dokładne i do tej pory zachwycają swoim realizmem. Najczęściej posągi te są w kolorze naturalnym kamienia, z którego są wykonane. Jednak nie zawsze tak wyglądały. W XIX wieku archeolodzy odkryli liczne rzeźby, które miały na sobie zachowane ślady koloru. Niestety jeszcze do lat 60. XX wieku kolory te były często zeskrobywane z rzeźb podczas ich oczyszczania, co spowodowało, że rzeźby, które oglądamy w muzeach, bardzo często są białe, a nie kolorowe. W rzeczywistości rzeźby, czy popiersia władców Rzymu były malowane wieloma kolorami. Malowanie rzeźb nazywa się polichromią. Barwne rzeźby, które powstały w okresie Cesarstwa Rzymskiego wyblakły z czasem lub ich barwna powłoka uległa zniszczeniu. Chociaż na większości filmów nawiązujących do tego okresu zobaczymy białe posągi, to w rzeczywistości powinny one być barwne.

Władcy Cesarstwa Rzymskiego - obrazy sztucznej inteligencji

Historycy mogli odtworzyć wygląd cesarzów Rzymskich na podstawie popiersi, rzeźby i monet. Wcześniej robione to było przez artystów lub grafików komputerowych. Obecnie dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji można znacznie szybciej zobaczyć, jak wyglądali władcy starożytnego Rzymu, czego przykładem może być nagranie zamieszczone na kanale The Pharaoh Nerd, którego twórca odtworzył twarze historycznych postaci w programie Midjourney. Zobaczcie jaki efekt uzyskał.

QUIZ. Co pamiętasz z lekcji historii? O tych wydarzeniach wie już czwartoklasista

Pytanie 1 z 10
Które miasto było drugą w historii stolicą Polski?
To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem
Źródło: Władcy starożytnego Rzymu na obrazach AI. Zobaczcie, jak wyglądał Neron i Kaligula!