Wjechał KOPARKĄ na cmentarz żeby zniszczyć pomnik Armii Radzieckiej! Mężczyzna jest w rękach policji

i

Autor: facebook.com

Wjechał KOPARKĄ na cmentarz żeby zniszczyć pomnik Armii Radzieckiej! Mężczyzna jest w rękach policji

2022-03-11 8:21

W nocy z wtorku na środę (8-9 marca) koszalińska policja otrzymała zgłoszenie o zniszczonym pomniku Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Okazało się, że 39-latek wjechał na teren nekropolii koparką i z użyciem ciężkiego sprzętu powalił pomnik. Jak tłumaczył, zrobił to ze złości na obecną sytuację w Ukrainie

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który stał na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, został powalony i przez to zniszczony w nocy z wtorku na środę. Posłużył do tego ciężki sprzęt – koparka, którą kierujący wjechał na cmentarz przez nieogrodzoną jego część, chodnikiem. Koszalińska policja w czwartek zatrzymała podejrzewanego 39-latka.

"To mieszkaniec Koszalina. Jeszcze dziś usłyszy zarzut z art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Po przedstawieniu zarzutu zostanie zwolniony do domu" 

– poinformowała PAP oficer prasowa KMP w Koszalinie kom. Monika Kosiec.

Mężczyzna miał tłumaczyć policjantom, że powalił pomnik ze złości na obecną sytuację w Ukrainie, która na skutek agresji Rosji objęta jest wojną.

39-latkowi, który dotychczas nie był karany sądownie, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności) przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 r. został rozebrany, by 3 marca 2001 r. stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina".

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Tłumy uchodźców na dworcach w Polsce
Źródło: SZOK! Wjechał KOPARKĄ na cmentarz, żeby zdemolować radziecki pomnik. Wszystko się nagrało! [WIDEO]