wizualizacje

Wielka przebudowa dworca Warszawa Wschodnia. Wiadomo, co się zmieni i kiedy zacznie się remont

2024-02-19 19:58

Dworzec Wschodni w Warszawie przejdzie rewolucję. Wielkie zmiany planuje zarówno PKP jak i miasto. Wszystkie perony zostaną na nowo zadaszone, wyremontowane zostaną także przejścia podziemne. Torowisko tramwajowe z ulicy Kijowskiej ma zostać przeniesione bliżej hali dworcowej. Będą mogły poruszać się tam również autobusy. Pojawią się nowe ścieżki i przejazdy rowerowe oraz zieleń. Zobaczcie w galerii, jak zmieni się Warszawa Wschodnia, a także jak wygląda obecnie.

Przebudowa Dworca Wschodniego 

Warszawa Wschodnia to jeden z największych i najpopularniejszych dworców kolejowych i autobusowych w Polsce. Jego historia sięga końca XIX wieku i ówczesnego Dworca Terespolskiego, który uległ zniszczeniu w czasie wojny. Nowe perony i przejścia podziemne oddano do użytku w 1969 roku. Ostatni duży remont miał miejsce tuż przed Euro 2012. Według klasyfikacji PKP S.A. Warszawa Wschodnia jest dworcem najwyższej kategorii premium, obsługującym rocznie około 17 mln pasażerów. W listopadzie 2020 roku patronem dworca został Roman Dmowski.

O ile sama hala dworca jest nowoczesna i zadbana, o tyle remontu wymagają perony czy przejścia podziemne. Na potrzebę zmian w organizacji komunikacji miejskiej, a także w samej okolicy, która dziś jest zaniedbana, zwraca uwagę także miasto.

Warszawa Wschodnia, remont. Co się zmieni? Wizualizacje

Największą zmianą będzie przykrycie wszystkich peronów jednym wielkim dachem, który miejscami będzie szklany. Zmodernizowane mają zostać także trzy tunele dla pieszych pod peronami. Przebudowane zostaną rozjazdy kolejowe na terenie stacji, dzięki czemu ruch pociągów ma odbywać się płynniej. Wybudowany ma zostać również wiadukt kolejowy nad planowaną przez miasto al. Tysiąclecia w Warszawie. Wiele zmian, wokół dworca, zapowiedziało także miasto.

Kluczową zmianą w przekroju ul. Kijowskiej będzie przeniesienie odcinka torowiska tramwajowego bliżej hali dworcowej. Po torowisku będą mogły poruszać się również autobusy, dzięki czemu możliwe będzie urządzenie wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych tuż przy wejściu na dworzec Warszawa Wschodnia. Układ drogowy zostanie uzupełniony o ścieżki i przejazdy rowerowe. Pojawi się nowa zieleń, ławki i inne elementy małej architektury, a także zadaszenie nad centralną częścią węzła przesiadkowego. Zmiany będą realizowane z myślą o nowej stacji linii metra M3, która powstanie w okolicy Warszawy Wschodniej - prace mają ruszyć w 2028 roku.

Remont Warszawy Wschodniej, kiedy?

Kiedy ruszy remont Dworca Wschodniego? Prace budowlane mają rozpocząć w połowie 2025 roku, potrwają trzy lata.

Sralnik przy dworcu Wschodnim! To jest wszędzie!
Źródło: Warszawa Wschodnia. Wielka przebudowa dworca. Wiadomo, co się zmieni i kiedy zacznie się remont