Warszawa

i

Autor: screen YouTube Z A J A C F O T O . C O M https://www.youtube.com/channel/UC3dPQHSMee-v9J-9Lnb40Xg Warszawa

Warszawa 100 lat temu - WIDEO W KOLORZE ZACHWYCA!

2021-07-02 14:43

Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Hala Mirowska i Most Poniatowskiego - między innymi to można zobaczyć na nagraniach wykonanych około 100 lat temu. Dziś możemy je oglądać w kolorze! Te niesamowite widoki zawdzięczamy hobbyście, który zajął się pokolorowaniem filmu.

Warszawa 1920 w kolorze

Jak wyglądała Warszawa 100 lat temu? Znamy ją z fotografii i nielicznych zachowanych czarno-białych nagrań. Na szczęście dzisiejsza technologia, a szczególnie osiągnięcia na polu udoskonalania algorytmów Sztucznej Inteligencji, pozwala na oglądanie tych widoków w kolorze! Praca z kolorowaniem takich materiałów jest szczególnie żmudna w przypadku filmów. By nadać im wysoką jakość, potrzeba specjalistycznych programów i wielu godzin przed komputerem. Jedno z takich nagrań niedawni trafiło na YouTube! Film, jak dowiadujemy się z opisu, to unikalne ujęcia z Warszawy około roku 1920. Na nagraniu uwieczniono między innymi pomnik Syreny na Starym Mieście, Most Poniatowskiego (wówczas służący głównie pieszym), tętniące życiem okolice Hali Mirowskiej i imponujący Sobór św. Aleksandra Newskiego. Wszystko to w kolorze!

Pan Tomasz przeżył zderzenie z pociągiem

Ponad 12 tysięcy klatek kolorowanych osobno - efekt powala!

Przygotowaniem kolorowego nagrania Warszawy sprzed 100 lat zajął się Mariusz Zając, który zawodowo zajmuje się fotografią, filmem i obróbką wideo. Projekt kolorowania archiwalnych nagrań prowadzi jednak hobbystycznie i - jak czytamy w opisie na YouTube - powstał on przede wszystkim w ramach poszerzania wiedzy z zakresu renowacji i postprodukcji obrazu video. Na Facebooku, gdzie film również został opublikowany, Mariusz Zając zdradza w jednym z komentarzy, że każda z ponad 12 tysięcy klatek została pokolorowana osobno. Dzięki temu udało się utrzymać wysoką jakość. Trzeba przyznać, że praca była warta efektu! Stronę projektu na Facebooku znajdziecie pod adresem facebook.com/historicalcolors. Wideo z YouTube zamieszczamy zaś poniżej.

Źródło: Warszawa 100 lat temu - WIDEO W KOLORZE ZACHWYCA!