W lodowcach Antarktyki odkryto prastare DNA. Ma około 1 miliona lat

i

Autor: Pexels

W lodowcach Antarktyki odkryto prastare DNA. Ma około 1 miliona lat

2022-10-10 14:14

Widzieliśmy zbyt wiele horrorów science fiction by nie obawiać się takich wiadomości. Pamiętacie choćby genialny „The Thing” Johna Carpentera? No właśnie. Naukowcy przekonują, że nie ma się czego bać, ale my jednak doradzamy, by w pogotowiu był jakiś mały i przenośny miotacz ognia. Tak na wszelki wypadek

Teraz na poważnie. Znalezisko jest bardzo ciekawe, bo jak przekonują naukowcy z Tasmańskiego Uniwersytetu w Australii, to najstarsze znalezione do tej pory sedaDNA czyli starożytne, osadowe DNA. Dotychczas w lodowych jaskiniach znajdywano próbki w wieku 400-650 tysięcy lat. Badając je naukowcy wierzą, że będą mogli prześledzić zmiany klimatyczne na Ziemi, a tym samym otworzyć sobie drzwi do analizy tego co nas czeka.

Gdańsk. Kibole próbowali sforsować bramy aresztu. Widowiskowe ćwiczenia policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej

Arktyczne wody są bardzo zimne i mają niską zawartość tlenu, przez co stają się idealnym miejscem do przechowania takiego DNA przez wieki. Próbka, której wiek właśnie określono, została wydobyta z dna morskiego w 2019 roku. Przy okazji znaleziono tam okrzemki, których wiek można określać 540 tysięcy lat. Na korzyść pracy badaczy na Południowym i w jego okolicach z pewnością wpływa fakt podnoszenia się poziomów wód oraz topnienia lodowców.

Dzięki analizie tego i ponownych znalezisk może pozwolić nam się choć trochę przygotować na zbliżający się wielkimi krokami kryzys klimatyczny.

- Antarktyka to jeden z najwrażliwszych regionów na Ziemi i badanie jego przeszłych i obecnych reakcji na ten polarny ekosystem powinno przebiegać jak najszybciej – powiedziała główna badaczka projektu - mówi Linda Armbrecht z Tasmańskiego Uniwersytetu w Australii.