Spadające gwiazdy

i

Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

URSYDY 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w grudniu?

2021-12-09 14:21

Będzie to już ostatnia w tym roku okazja do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie! W grudniu przypada maksimum meteorów z roju Ursydów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Ursydy 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w grudniu? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Data maksimum aktywności roju Ursydów będzie wyznaczała ostatnią w tym roku okazję do podziwiania takiego widowiska. Ursydy to rój meteorów aktywny między 17. a 26. grudnia. Swoją nazwę wziął od gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy (Ursa minor), gdzie znajduje się radiant roju (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Ursydów i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2021 - KALENDARZ nocy meteorów

Olsztyn. Podpalono palmę Coppernicję

Ursydy 2021 - data nocy spadających gwiazd w Grudniu

Kiedy wypada maksimum roju Ursydów? Maksimum roju przypada na 22-23 grudnia. Obfitość (ZHR) jest niewielka - to około 10 zjawisk na godzinę, lecz w ostatnich latach aktywność roju wzrastała do około 20-30 ZHR. Obserwatorzy i obserwatorki liczą na to, że i w 2021 zobaczą więcej spadających gwiazd.

Jak obserwować Ursydy 2021?

Ursydy są rojem, który bardzo dobrze obserwuje się w Polsce. Radiant jest obiektem okołobiegunowym, a to oznacza, że przez całą noc nie chowa się za horyzontem. Wystarczy więc zlokalizować Małą Niedźwiedzicę (najłatwiej poszukać gwiazdy najjaśniejszej ze zbioru - Polaris, północna Gwiazda Polarna). W jakich godzinach najlepiej obserwować Ursydy? Zacząć można już od 19:00, kiedy radiant jest najniżej (na wysokości 38 stopni). Warto jednak poczekać 2 - 3 godziny, kiedy radiant będzie znajdował się nieco wyżej. Przy dobrej, czyli bezchmurnej pogodzie, spadające gwiazdy powinny być łatwo zauważalne. Pamiętajcie jednak, że najlepszymi miejscami na obserwacje są te z dala od świateł miasta.

Źródło: URSYDY 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w grudniu?