To śliczne zwierzątko 90 lat temu uznano za wymarłe, a jednak właśnie udało się je spotkać!

i

Autor: NICKY SOUNESS/AFP/East News

To śliczne zwierzątko 90 lat temu uznano za wymarłe, a jednak właśnie udało się je spotkać!

2023-11-30 13:04

Ileż to piosenek znamy o tym, by nie tracić nadziei? Możemy do nich dorzucić tę historię! Złoty kret, to wcale nie nazwa dziwnej nagrody przyznawanej autorom najlepszych przekopów tylko prawdziwe stworzenie, które udało się zaobserwować pierwszy raz od prawie 9 dekad.

Aż chciałoby się do niego zawołać "Ahoj!" pamiętając Krecika z czechosłowackiej animacji. Jednak ten sympatyczny maluch raczej by na to nie zareagował, nie tylko dlatego, że nie zna ludzkiej mowy, a co dopiero języka czeskiego. Gdyby znał jakikolwiek, to raczej posługiwałby się afrikaans albo angielskim, bo zamieszkuje Południową Afrykę.

Wśród przyrodników znany jest między innymi z charakterystycznego sposobu poruszania się, który nazywany jest "pływaniem pod ziemią". Wyróżnia go oczywiście także złotawy kolor sierści, którego mogliby mu pozazdrościć kuzyni z naszych stron (choć czerń też jest gustowna i elegancka przecież).

Poszukiwania złotego kreta prowadzili naukowcy z University of Pretoria już od 2021 roku. Wyśledzenie małego zwierzątka w Afryce, które nie dość, że lubuje się w przebywaniu pod ziemią, to jeszcze w odpowiednim świetle jest doskonale zamaskowane, wydaje się znacznie trudniejsze niż poszukiwanie ukrytych skarbów. Tym razem jednak historia zakończyła się sukcesem.

Co oznacza dla samego kreta? Miejmy nadzieję, że przede wszystkim ochronę jego naturalnych siedlisk, ponieważ wraz z pierwszym zaobserwowaniem go od 1936 roku z pewnością stanie się gwiazdą i nie zabraknie chętnych do zakłócania mu spokoju. Tymczasem jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem i im mniej ludzkości będzie miał w swym otoczeniu, tym lepiej.

Złoty krecik

i

Autor: JP LE ROUX/AFP/East News
Mellina - Kortez: Bardzo lubiłem prace w przedszkolu i prace z dziećmi