TE OSOBY otrzymają nawet 1200 złotych od rządu. Wnioski można składać od 16 marca!

i

Autor: Unsplash - Lukasz Radziejewski TE OSOBY otrzymają nawet 1200 złotych od rządu. Wnioski można składać od 16 marca!

Dofinansowanie dla osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Wnioski można składać od 16 marca!

2022-03-12 15:01

Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Tego dnia ruszy także rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. Szczegóły poniżej.

Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców od 16 marca

— Od 16 marca Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. Przypomnę, ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach — powiedział wiceminister Szefernaker.

Bez względu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Środki mają być wypłacane wstecz, a nie „z góry”.

— Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz — objaśnił.

– Jeżeli ktoś przyjmuje osoby na 60 dni, to może złożyć najpierw pierwszy wniosek po 30 dniach, drugi po 30 dniach i będzie miał zwrócone za całość, od momentu pierwszego dnia, kiedy przyjął tę osobę pod dach – poinformował wiceszef MSWiA. Jeżeli ktoś po dwóch miesiącach przyjmie kolejne osoby, to dla tych osób również będzie mógł te środki otrzymać – dodał.

Wzór wniosku zostanie przedstawiony najpóźniej w poniedziałek 14 marca. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania, będą musiały podać w nim nie tylko swoje dane, ale również tych osób z Ukrainy, które przyjęły pod dach.

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Numer PESEL dla Ukraińców

16 marca rusza także rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą pozostać w Polsce i mieć nadany nr PESEL. Będzie prowadzona przez gminy.

— Zwracam się do wszystkich uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, żeby nie wszyscy udali się pierwszego dnia do urzędów. Otrzymacie pełne wsparcie od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc — podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Kryzys, inflacja, nieprzewidziane wydatki? Ratunkiem może być fundusz awaryjny. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak go stworzyć i jak z niego korzystać!

Listen to "Fundusz awaryjny – dlaczego musisz go mieć?" on Spreaker. Źródło: Dofinansowanie dla osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Wnioski można składać od 16 marca!