Kontrola drogowa

i

Autor: Materiały prasowe policji Zdjęcie ilustracyjne

Tak musisz zachować się podczas KONTROLI DROGOWEJ! Nowa instrukcja!

2022-02-10 10:27

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało instrukcję, jak ma się zachować kierowca podczas kontroli drogowej. Instrukcja już obowiązuje. Warto się więc do niej stosować aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Czy wychodzić z auta? Czy włączyć światła awaryjne? Czy trzymać ręce na kierownicy? O tym wszystkim mówi właśnie instrukcja.

Podczas kontroli drogowej wiadomo, iż nie ma swobody zachowania się. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się poprawnie zachować. Z pomocą jednak przyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji które w rozporządzeniu wydało specjalną instrukcję, która obowiązuje od 9 lutego!

Jak ma się zachować kierowca podczas kontroli?

Jedziemy więc drogą, zatrzymuje nas patrol policji. Jak według instrukcji powinniśmy się zachować? Po zatrzymaniu pojazdu trzymamy ręce nadal na kierownicy. Nie wychodzimy z auta. Czekamy aż podejdzie do nas policjant. Może on kazać wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Wyjść z samochodu lub zejść z motoroweru można wtedy, gdy zezwoli na to policjant. To samo dotyczy pasażera. Kierowca musi też umożliwić identyfikację samochodu czy innego pojazdu, „w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika lub innych miejsc w pojeździe”. Przy okazji warto przypomnieć, że nieumundurowany policjant może nas zatrzymać do kontroli drogowej wyłącznie na obszarze zabudowanym. 

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Do kontroli drogowej może nas zatrzymać oczywiście policjant, ale także umundurowany strażnik gminny lub miejski, umundurowany strażnik leśny oraz funkcjonariusz Straży Parku, a także osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Pamiętajmy jednak, że aby kontrola mogła się odbyć, wszystkie osoby poza policjantami muszą mieć specjalne upoważnienie do kontroli drogowej.

Nowe pokwitowanie za zatrzymanie prawa jazdy

Zmianie uległo także pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, jeśli do takowego dojdzie. W pouczeniu, które znajduje się na drugiej stronie, dopisano punkt piąty, który brzmi: “Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po spełnieniu warunków, o których mowa odpowiednio w art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212, z późn. zm.) oraz w art. 135 ust. 6 albo art. 135a ust. 7 ustawy.”.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Tak musisz zachować się podczas policyjnej KONTROLI DROGOWEJ. Nowa instrukcja już obowiązuje!