szczepienia

i

Autor: Getty Images

Szczepionka na koronawirusa od firmy Johnson&Johnson nie będzie dalej produkowana. Co jest powodem?

2022-02-10 8:42

Johnson & Johnson stworzył preparat, który zapewnia ochronę nieco szybciej niż dwudawkowe szczepionki. Badania wskazały, że może być równie skuteczny w przypadku najnowszych wariantów SARS-CoV-2. Szczepionka nie będzie jednak dalej produkowana. Co jest powodem?

Zakłady produkujące szczepionkę firmy Johnson&Johnson, znajdujace się w Holandii, zawiesiły produkcję preparatu przeciwko COVID-19. Zgodnie z doniesieniami gazety „The New York Times” był to jedyny zakład, w którym szczepionka tej firmy była produkowana.

Choć większości z ludzi w Polsce, wyroby amerykańskiej firmy Johnson & Johnson kojarzą się głównie z produktami do pielęgnacji dzieci i niemowląt, to zakres działań oraz badań koncernu jest znacznie szerszy.

Nieoficjalnie podano, że przerwa w produkcji ma trwać tylko kilka miesięcy. Polsat News zwraca uwagę, że informacja dotyczy zakładu w holenderskim mieście Lejda, który teraz ma wytwarzać „eksperymentalną, ale potencjalnie bardziej opłacalną szczepionkę przeciw innemu wirusowi". Firma miała wyznaczyć inne punkty produkujące szczepionkę, ale wciąż tego nie zrobiono z powodu braku uzyskania wymaganych zgód.

Jakim rodzajem szczepionki jest substancja J&J?

W przeciwieństwie do preparatów Pfizera i Moderny, opartych na nowej technologii wykorzystania mRNA białka kodującego wirusa, szczepionka Johnson&Johnson jest substancją bardziej „klasyczną”. Oznacza to, że jest to szczepionka wektorowa czyli zawiera ona fragment endowirusa, w tym wypadku typu 26. Został on jednak pozbawiony możliwości namnażania i wywołania choroby, a jego aplikacja do ludzkiego organizmu wywołuje rekcję obronną układu immunologicznego, adekwatną do walki z koronawirusem.

Ruszył proces policjanta Waldemara S. , który jest oskarżony o utrwalania telefonem kobiecych części intymnych w sklepie
Źródło: Szczepionka na koronawirusa od firmy Johnson&Johnson nie będzie dalej produkowana. Co jest powodem?