Fajerwerki

i

Autor: pixabay.com

Sylwester w Warszawie bez fajerwerków? Radni: "kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy zwierząt"

2021-12-17 14:43

Wiele osób w Warszawie chce przywitać Nowy Rok fajerwerkami. Do nich właśnie apelują stołeczni radni, którzy stwierdzają wprost, że huk wybuchających sztucznych ogni oznacza wielką traumę dla setek zwierząt. Więcej na ten temat w artykule.

Sylwester w Warszawie jest za każdym razem świętowany wyjątkowo hucznie. Setki lokali organizuje tego dnia imprezy, a budynki mieszkalne niemal trzęsą się od domówek. Wszyscy czekają na północ, by przywitać nowy rok. Niestety najczęściej z tej okazji odpalane są fajerwerki, które - choć wyglądają pięknie - są wyjątkowo szkodliwe dla zwierząt. Huk wybuchów to niewyobrażalny stres dla psów i kotów. Wiele przestraszonych pupili ucieka wówczas z domów. Także dziko żyjące zwierzęta źle znoszą fajerwerki - hałas dezorientuje ptaki, które giną wpadając na budynki, lub ogłuszone padają na ziemię. Mimo to wiele osób i tak planuje odpalać sztuczne ognie podczas tegorocznego Sylwestra w Warszawie. To właśnie do nich skierowany jest apel stołecznych radnych chcących zabawy bez fajerwerków.

Lotnisko Chopina - w tłumie i ścisku czekali na test

Nie strzelajmy w Sylwestra! Radni przyjęli stanowisko

Podczas ostatniej rady Warszawy przyjęto Stanowisko w Sprawie Nieużywania Materiałów Pirotechnicznych. Za było 46 osób, przeciw - 3, a 9 wstrzymało się od głosu. Post na ten temat pojawił się między innymi na Facebooku Renaty Niewiteckiej. Czytamy w nim między innymi o tym, jak źle fajerwerki znoszą zwierzęta. Pojawia się też wzmianka o ofiarach nieostrożnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi:

Apelujemy do warszawiaków, żeby w okresie świątecznym, około sylwestrowy i w dniu powitania Nowego Roku zrezygnowali z zabawy fajerwerkami i petardami. Po pierwsze uważamy, ze kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy zwierząt. Dodatkowo w obecnym czasie pandemii, szpitale są przepełnione pacjentami chorymi na COVID-19, nie powinny być obciążane ofiarami zabawy materiałów pirotechnicznych.

Nie jest to formalny zakaz używania fajerwerków, lecz jedynie apel. Projekt ustawy zakazującej korzystania ze sztucznych ogni został złożony w sejmie, lecz nie trafił pod obrady:

Jako Rada M.st. Warszawy nie mamy innych narzędzi oprócz próśb i apeli, zakaz taki powinien być uchwalony przez Sejm, posłowie KO złożyli projekt ustawy w tym zakresie, projekt nie trafił pod obrady.

W tekście podkreślono również, że w ostatnich latach Warszawa rezygnowała z fajerwerków podczas wielu oficjalnych imprez. Radni mają nadzieję, że apel przemówi do Warszawiaków i Warszawianek. Post radnej Renaty Niewiteckiej zamieszczamy poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Sylwester w Warszawie bez fajerwerków? Radni: "kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy zwierząt"