Sprzedaż alkoholu w Polsce spadła. Wszystko przez podatek cukrowy

i

Autor: freeimages.com/lehel mor

Sprzedaż alkoholu w Polsce spadła. Wszystko przez podatek cukrowy

2021-03-23 14:11

Gdy wprowadzano podatek cukrowy, nikt nie spodziewał się, że tak bardzo dotknie on wielu sfer naszego życia. Rząd tłumaczył to jako walka z otyłością wśród Polaków, jednak chyba mało kto w to uwierzył. Okazuje się też, że przez podniesienie podatku cukrowego, spadła sprzedaż napojów alkoholowych.

Gdy ogłaszano podwyższenie podatku cukrowego, nikt nie spodziewał się, że będzie on dotykał tylu sfer życia. Oczywiście, zdrożały popularne napoje gazowane, które zawierają sporo cukru, jednak w górę poszły także ceny alkoholi. Jak widać, Polacy postanowili odpuścić sobie picie, bo i sprzedaż trunków wysokoprocentowych mocno spadła.

Zdaniem eksperta: Czy alkohol tuczy?

Sprzedaż alkoholu spadła! Wszystko przez podatek cukrowy

Centrum Monitorowania Rynku sprawdziło, jak po wprowadzeniu podatku cukrowego, sprzedaje się wódka w tak zwanych 'małpkach'. Okazuje się, że sprzedaż spadła o 20 procent niż w styczniu poprzedniego roku. Jak można przeczytać w raporcie CMR:

Jeszcze pod koniec zeszłego roku klienci małych sklepów mogli nabyć 90/100ml wódki smakowej średnio w cenie 6 zł i 200ml za około 12 zł. Natomiast w lutym 2021 średnie ceny sięgają już odpowiednio 7 zł i 13,70 zł. Z kolei średnie ceny małpek czystych w ostatnich miesiącach zeszłego roku kształtowały się na poziomie 5,70 zł za 90/100ml oraz ok. 11,20 zł za 200ml, a w ostatnim miesiącu ceny te wzrosły odpowiednio do 6,80 zł i 13,50 zł

Jak widać, wiele osób albo rezygnuje z picia alkoholu albo przerzuca się na tańsze opcje alkoholowe, co raczej nie jest dobrym rozwiązaniem...

Czy przez koronawirusa masz problem z alkoholem?

Pytanie 1 z 9
Czy zauważyłaś, że ostatnio pijesz częściej i więcej niż kiedyś?
Wino