Spikevax: Nowa szczepionka dla nastolatków przeciw Covid-19 dostępna od piątku

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Spikevax: Nowa szczepionka dla nastolatków przeciw Covid-19 dostępna od piątku

Spikevax: Nowa szczepionka dla nastolatków! Od piątku można się szczepić na Covid-19 preparatem od Moderny

2021-08-13 17:11

Od piątku możliwe są szczepienia nastolatków nowym preparatem Spikevax od Moderny. Szczepionka na Covid-19 jest właściwa dla dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Jak wygląda schemat podawania szczepionek?

Spikevax, czyli nowy preparat przeciw Covid-19 jest już dostępny. Od piątku mogą się nim szczepić osoby w wieku od 12 do 18 lat! Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła go do użytku. Wcześniej taka możliwość występowała tylko w przypadku Pfizera.

Czytaj także: Pielęgniarka okazała się antyszczepionkowcem. Zamiast szczepionki przeciw COVID-19 podawała pacjentom sól fizjologiczną

Resort opublikował komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia. Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni. W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Czytaj także: Rozpoczęto podawanie trzeciej dawki szczepionki osobom po 50-tce!

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Według informacji EMA działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę nie zaobserwowano objawów Covid-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Czytaj także: Włochy: 70 % ludności co najmniej po pierwszej dawce szczepionki!

Spikevax: Objawy niepożądane u dzieci

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one:

  • ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • dreszcze,
  • nudności,
  • wymioty
  • i gorączkę - poinformowała Agencja.

Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Covid-19: Jakie szczepionki są dostępne w Polsce?

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18. roku życia. Od teraz do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia dopuszczone przez EMA są dwie szczepionki - firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.

Hanczak zagląda za kulisy Fest Festival! Ujawnia, jak wygląda strefa gwiazd

QUIZ. Wakacyjne przeboje. Pamiętasz te piosenki. 7/10 to dobry wynik!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś łatwego. Dokończ piosenkę. "Baśka miała..."
Źródło: Spikevax: Nowa szczepionka dla nastolatków! Od piątku można się szczepić na Covid-19 preparatem od Moderny