Samochód bez lusterka wstecznego? Oto nowy pomysł inżynierów

i

Autor: materiały prasowe Polestar / YouTube

Samochód bez lusterka wstecznego? Oto nowy pomysł inżynierów

2023-04-19 14:38

Co z oczu, to z serca, prawda? No, może lepiej takiej zasady nie stosować w ruchu drogowym, a szczególnie jeśli mówimy o możliwości rozglądania się dookoła samochodu, także z tyłu. Brak lusterka wstecznego brzmi jak gotowa recepta na wypadek, jednak w tej dość wywrotowej koncepcji chodzi o to by zastąpić go kamerami.

Już teraz w wielu samochodach czujniki cofania są standardem, a włączenie wstecznego biegu uruchamia malutką kamerę, która pozwala nam obserwować otoczenie z tyłu pojazdu. Jednak mimo tego wciąż wielu kierowców woli dodatkowo wspierać się klasycznymi lusterkami, albo po prostu się odwrócić. Każdemu wedle potrzeb, byle było bezpiecznie.

Samochód Polestar 4 został niedawno zaprezentowany na targach Shanghai Auto Show. Zaskoczył odbiorców brakiem tylnej szyby i zamontowaną kamerą wsteczną zamiast lusterka. Urządzenie zamontowane na dachu ma dawać zdecydowanie większe pole widzenia niż standardowe lusterko, czy dotychczasowe technologie. Reklamowany jako w pełni ekologiczny i zeroemisyjny szwedzko-chiński pojazd ma pojawić się na drogach (najpierw Chin, potem USA) w ciągu najbliższych 2 lat.

Zobaczcie recenzję przedstawionego na targach modelu.

Rafał Rutkowski: co za sztuczny, stary dziad / Mellina #15